Wydanie nr: 7 (185) GRUDZIEŃ 2019
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w Kleczewie

JAWI

Pędzlem i piórem - Dedykacja dla Pokoju...

„Dedykacja dla Pokoju” – to pozycja na rynku wydawniczym w Polsce, która nie przejdzie bez echa a ponadto zostanie na pewno zauważona przez politologów, historyków czy po prostu znawców sztuki malarskiej i literackiej. Trzech artystów: Danuta Król, Dominik Górny, Ireneusz V. Polanowski. 14 obrazów i wierszy. Publikacja stworzona na okoliczność 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Dodajmy, nad uroczystościami patronat objęli: ks. Abp. Stanisław Gądecki, Starosta Poznański, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Rektor UAM w Poznaniu.  Patronat medialny nad wydawnictwem objął portal  „EuroPartner” - Europejski Magazyn Internetowy”.

„Artyści są współautorami twórczej filozofii, która przekonuje, że jest konsekwentną drogą ich osobistego rozwoju i jasno sprecyzowaną tożsamością wartości, bez których życie obywatelskie i społeczne nie mogłoby istnieć w przeznaczonej sobie randze i trwałości – piszą we wstępie dr Marian Król, Prezes ZKRP i BWP, Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, b. wojewoda poznański i Poseł na Sejm RP oraz Andrzej Nowakowski, Marszałek Stowarzyszenia Szlachta Wielkopolska, b. wojewoda wielkopolski. (Na zdjęciu obraz autorstwa Danuty Król ).

„Pędzlem” jest Ireneusz Vowie (Polanowski). „Piórem” jest Dominik Górny. To ich drugie wspólne wydawnictwo, w którym podziwiamy też obrazy Danuty Król. Album dokumentuje wystawę obrazów i wierszy pt. „Dedykacja dla Pokoju”. Spotkanie obrazów i wierszy zostało tak pomyślane, aby nie być oczywiste. Wiersz dosłownie nie opisuje tego, co żyje na płótnie. Puenta spotkania „pióra” z „pędzlem” rodzi się w umyśle odbiorcy... (Na zdjęciu obraz autorstwa Ireneusza V. Polanowskiego ),

Po otwarciu książki czytamy wiele pozytywnych słów dot. współautorów książki, które pochodzą z różnych okresów ich pracy twórczej. Ich autorami są  takie osobistości jak np.:

O. Marian Żelazek S.V.D.:
( W moim pokoju naprzeciw mnie na ścianie wisi piękny obraz Chrystusa, wykonany przez Danusię [Danutę Król]. Z tego jasno wynika, że oboje przez ten obraz jesteście szczególnie obecni nie tylko w mojej pamięci ). Prof. Jan Miodek - polski językoznawca: (Od lat śledzę z wielkim zainteresowaniem i intelektualną satysfakcją twórczość poetycką Dominika Górnego. Podziwiam jego zmaganie się ze słowem, głębię myśli i warsztatową sprawność)ł  Janusz Łopata Łowiński - archeolog, twórca Muzeum Zamek Górków w Szamotułach: (Malowanie Ireneusza to dziedzictwo po rodzicach, których znałem. Autor wyrywa się ze stanu poprawności świata, tworzy często złożone malarskie układy nawiązujące do witraży czy kolorowych grafik, jest to subiektywne przeżywanie wielkości i różnorodności Świata. Jego paleta barw przesycona jest czystymi barwami przyrody niosącymi radość i szczęście, Jose Carreras - hiszpański tenor, śpiewak operowy: (Dla Dominika - z najlepszymi życzeniami dla Pańskiej poezji). Ks. Abp. Stanisław Gądecki - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: (Panu D. Górnemu - z podziękowaniem za dbałość o piękne Słowo i Boży Dar Poezji) Prof. Andrzej Jeziorkowski - grafik, projektant znaczków: (Proponowane przez Ciebie [Polanowskiego] ujęcia obrazu świata, a w szczególności portretów robią na mnie wrażenie, kakofonia barw z nich wypływająca, może mająca podstawy w nastroju, to doświadczanie malarskiej odważnej opowieści, mimo że dalekiej od doskonałości to niosącej głębokie przesłanie troski o Świat i jego piękno, Twa droga jest kręta, lecz podążaj nią do celu) Norbertt Skupniewicz - profesor Uniwersytetu Artystycznego, artysta malarz: (Kolor w obrazach Danki stanowi immanentną część kompozycji, która zresztą robi niewymuszone wrażenie w pejzażach i martwych naturach… ) Josef Dobiaś - artysta-malarz z Czech: (Jako pejzażysta mogę powiedzieć, że twe [Polanowskiego] ujęcie i postrzeganie świata i w następstwie przelanie tego na płótno jest odwagą wzmocnioną przeświadczeniem właściwości świata, jakim go postrzegasz, a nie jakim jest w opinii obserwatorów) Grzegorz Turnau -  kompozytor, autor tekstów: (Szanowny Panie Dominiku! Teksty, ze względu na grę słów są ciekawe i nietuzinkowe. Zawierają wiele emocji, świadcząc o niezwykłej Pana wrażliwości. Gratuluję i życzę wielu pomysłów w dalszym tworzeniu) Seong-Jin Cho - zwycięzca 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego: (Z gratulacjami dla Pańskiej poezji i artyzmu  [D. Górnego]).

(Red.)  
 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner


Oficyna Poetycka - Dominika Górnego...

Dominik Górny od wczesnych lat młodości zafascynowany poezją, sam dość szybko zaczął próbować swoich sił w tworzeniu poezji. Wkrótce okazało się, że ten młody Wielkopolanin jest posiadaczem interesującego talentu poetyckiego, że przedstawia sobą wyjątkową wrażliwość intelektualną i emocjonalną, a jego próby poetyckie spotkały się z życzliwym przyjęciem, zarówno u innych poetów jak i krytyków literackich. Dominik Górny wydał siedem zbiorków poezji, w tym „Poemat o moim Chopinie”. Zamieścił swoje wiersze w blisko 40 antologiach, w 16 językach. Wielokrotnie nagradzany m.in.: II nagrodą XXIX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.

Program koncertu

Wieczór zakłada kapelusz.

Kobieta z rozpuszczonymi
włosami
biegnie wzdłuż ulic.
Zawiązuje warkocze.
Rozplątuje kroki.
Rozwiązuje supeł na ustach.
Zawiązuje znajomość.
Ślad meteorów
pogłębia noc na dłoni,
która tu ciebie
przyprowadziła.

Księżyc już łysy.
Na twarzy nocy piegi gwiazd.
Lepkie palce ćwiczą etiudy.
Na łóżku gra wstępna.
W filharmonii
po symfonii.
Pomidor czy bis?
Skrót myślowy dłuższy
niż preludium
do głupoty.

Ślady podróży bohatera

 
Czasem jedynie to pozostaje –
niebo przetarte do podszewki zbawienia:
sztandary ulic
zaludnione kroplami krwi
Jakiś płaszcz i czyjeś serce rozdarte
Prawdopodobny morał
jak odcisk buta na wycieraczce
Honor co nie był kieszonkowy
Szafirowy notes w kratkę
z literami ran
Pierwsza-ostatnia wola
rozwiązuje pamięć jak wstążkę
od bukietu chryzantem na rocznicę
Przyglądam się jej namacalnie:
dawny-obecny patriotyzm
na pierwszym planie
a odwaga nie tylko z profilu
Pożółkła fotografia –
ta łza jest wciąż mokra…

Dominik Górny  


 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem