Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

Tragedia ekologiczna, czyli - co się stało z rzeką Odrą?...

...jak oficjalnie informują media, cała rzeka Odra została zatruta - na razie tajemniczą substancją - i w istocie rzeczy staje się martwym ściekiem europejskim, wszak trafia i do Niemiec, z którego wyłowiono - na razie - ponad 40 ton martwych ryb, ale stale znajduje się nowe ofiary, ryby do góry brzuchami. Na pytanie o to, co spowodowało tę tragedię ekologiczną, mimo badań, nadal nie ma odpowiedzi. Wiadomo jedyne, że nie chodzi o rtęć, a woda w Odrze jest przesolona, ma zmienione Ph i dalej nic nie wiadomo. A jeżeli coś jest tak skomplikowane, jak odkrycie przyczyny zniszczenia rzeki, to znaczy, że komplikuje to wyjątkowa prostota. Zatem - uważam to osobiście i prywatnie - skoro zakładamy, że nie ma niczego trującego w wodzie - że trzeba zainteresować się dnem rzeki.
 
Kiedy Niemcy masowo uciekali z Polski kiedy kończyła się II Wojna Światowa, to po drodze zatapiali w rzekach, jeziorach i w morzu między innymi pojemniki, a nawet całe cysterny groźnych substancji chemicznych, pewnie i gazów bojowych, a może i "slynnego " Cyklonu B. Matalowe pojemniki i cysterny rdzewieją: może więc jakaś "taka pamiątka" po hitlerowskiej Rzeszy zardzewiała, rozszczelniła się i jej zawartość wydostała się do wody? A jeżli tak by było, to rozpoznanie i zbadanie takiej substancji bojowej byłoby albo bardzo trudne, albo po bez mała stu latach od ich produkcji wręcz niemożliwe. I co wtedy?

Na takie pytania niech odpowiedzą fachowcy - specjaliśći od broni biologicznej, przede wszystkim.

Jerzy A. Gołębiewski.   


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem