Elżbieta Dzikowska - Wielka Podróżniczka…

Elżbieta Dzikowska jest dziennikarką, ale także sinologiem, historykiem i krytykiem sztuki, członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). Była prezeską Stowarzyszenia Krytyków Sztuki POKAZ, kuratorką (wraz z Wiesławą Wierzchowską ) pierwszej w Polsce wystawy sztuki emigracyjnej „Jesteśmy” dla warszawskiej Zachęty, „Ars Erotica” dla Muzeum Narodowego w Warszawie, „Sąd Ostateczny” dla kilku warszawskich galerii oraz wielu indywidualnych wystaw polskich artystów. Wydała staraniem oficyny „Rosikonpress” serię wywiadów z najwybitniejszymi polskimi mistrzami sztuk wizualnych w albumie „Polscy artyści w sztuce świata” (nagroda za najpiękniejszą książkę na Międzynarodowych Targach w Warszawie, 2001) .

Elżbieta Dzikowska zajmuje się fotografią artystyczną (miała wiele wystaw w muzeach i galeriach ) i dokumentalną, którą wykorzystuje do ilustrowania swoich książek, zwłaszcza subiektywnych przewodników „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!”, „Polska znana i mniej znana” i albumów (m.in. „Uśmiech świata`’, „Biżuteria świata”. ) Jako dziennikarka pracowała w miesięczniku „Kontynenty”, gdzie zajmowała się Ameryką Łacińską, później w tygodniku kulturalnym „Radar” i w Agencji „Interpress-Film”, jako reżyserka filmów dokumentalnych.
 
Jest także znaną podróżniczką ( członkinią Polskiego Oddzialu The Explorers Club_), która przez wiele lat prowadziła z mężem, Tonim Halikiem, kultowy program „Pieprz i Wanilia”. Była inspiratorką budowy pomnika inż. Ernesta Malinowskiego , twórcy do niedawna najwyżej położonej kolei na świecie w Peru oraz powstania – z jej darów - Muzeum Podróżników im. T. Halika w Toruniu. Wraz z mężem brała udział w wyprawie odkrywczej do ostatniej stolicy Inków Vilcabamby. Przyjaźni się z wieloma artystami, dzięki czemu mogła przeprowadzić z nimi ważne dla interpretacji ich sztuki rozmowy. Niektórzy z Mistrzów (jak Józef Czapski, Władysław Hasior, Jonasz Stern, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Dominik, Jerzy Sienicki) już odeszli, toteż wywiady z nimi pozostają nieocenionym dokumentem dla zrozumienia ich twórczości.
 
Sztuka i podróże to jej pasja, jest przekonana, że życie bez pasji to jak potrawa bez soli. Kocha muzykę klasyczną, teatr, a także swoje trzy pieski, to pekińczyki Kama i Kali oraz sierota ze schroniska – Liza. Uważa, że mimo wielu niedogodności życie jest piękne. Proponuje, żeby Polacy mniej narzekali, a częściej się uśmiechali, bo uśmiech – to najkrótsza droga do serca, a pomaga także w różnych dziedzinach życia. Ciekawe, że w krajach znacznie biedniejszych niż Polska ludzie uśmiechają się o wiele częściej i są bardziej otwarci. Z jeszcze większą pasją promuje i pokazuje swój kraj, jej zdaniem piękny i ciekawy.

Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartner

drukuj
powrót