Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Przewielebny ks. kpt. Lucjan Pańkowski

Emerytowany duchowny, ksiądz, kombatant ps. IGOR, kapitan Wojska Polskiego, Kapelan Rodziny Katyńskiej w Poznaniu, Związku Kombatantów Powstania Poznańskiego Czerwca 1956, Wielkopolskiego Przeoratu Orderu św. Stanisława, Nosiciel Orderu św. Stanisława – Biskupa i Męczennika, urodził się w dniu 27 marca w1935 roku we wsi Klepacze w diecezji wileńskiej. W okresie lat 1935 aż do końca wojny Jego dzieciństwo i czas młodzieńczy, Jego dojrzewanie do pełnej dorosłości determinowały tragiczne wydarzenia związany z okupacją hitlerowską i okupacją bolszewicką polskich terenów przygranicznych, tragiczna śmiercią rodziców, tułaczka i obserwowanie zbrodni i niegodziwości popełnianych przez okupantów. Doświadczony tak strasznie Lucjan Pańkowski odnalazł w sobie powołanie do stanu kapłańskiego. Dzięki ludziom dobrej woli skończył szkołę Powszechną i Liceum Chemiczne. Maturę – jak wspomina - zawdzięcza ś.p. Panu Dyrektorowi inż. Józefowi Łozowskiemu, który za pomoc młodemu przyszłemu księdzu zapłacił wielką cenę, doświadczając zemsty ze strony komunistów.

Święcenia Kapłańskie Lucjan Pańkowski otrzymał w dniu 29 czerwca 1961 roku w Katedrze w Tamowie . Prymicje odbyły się 7 lipca 1961 roku w kościele Św. Andrzeja Boboli w Starosielcach. Większość kapłaństwa ksiądz Lucjan Pańkowski spędził jako misjonarz i rekolekcjonista. Jeździł po całej Polsce przez prawie 40 lat. Były to czasy bardzo ciężkie, gdyż warunki były wtedy bardzo prymitywne, pociągi i autobusy zawsze przepełnione, zimie nieogrzewane. W kościołach też nie było głośników, a najgorsze, że nieustannie, na każdym kazaniu, w każdym kościele jego kazania obserwowali i nagrywali tajni agenci służby bezpieczeństwa. Po powrotach z takich misji ksiądz Lucjan nieustannie był zastraszany, wzywany albo do prokuratorów, albo do komendantów milicji, bądź dyrektorów Urzędu do Spraw Wyznań. W stanie wojennym ksiądz Lucjan był też dwukrotnie aresztowany.

Kiedy na prośbę śp. ks. Kazimierza Waseli ksiądz Lucjan Pańkowski przybył do poznańskiej parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny - Matki Kościoła, na Świerczewie, na stałe związał się ze stolicą Wielkopolski. Ten fakt uważa za przeznaczenie od Boga. Kocha więc swój kościół i gdy patrzy teraz na jego ściany, to wie, że włożył w te kościelne mury prawie 40 lat swojej bardzo ciężkiej pracy, co jednak odbiło się na Jego zdrowiu i co kosztowało go 26 pobytów w szpitalach.

Ksiądz Lucjan Pańkowski dzisiaj już emeryt,  legitymuje się dokumentami osoby represjonowanej,  jest kombatantem w randze kapitana Wojska Polskiego. Od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego ksiądz Lucjan Pańkowski w uznaniu Jego zasług otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Ponieważ z powodu ciężkiej choroby nie mógł osobiście odebrać tego wysokiego odznaczenia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z rąk Prezydenta , Order przywiózł do Poznania i wręczył księdzu Lucjanowi specjalnie przysłany minister z Kancelarii Prezydenta RP.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem