Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Prof. Jadwiga Kaliszewska

Prof. Jadwiga Kaliszewska (ur. w Warszawie) - polska skrzypaczka solistka, kameralistka, pedagog. W 1959 roku   ukończyła studia muzyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Eugenii Umińskiej. W latach 1958 - 1961 była nauczycielką w liceum muzycznym w Krakowie. W 1961 roku została pierwszym w dziejach szkoły asystentem w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, obecnej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W 1962 roku zdobyła wyróżnienie na Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. W 1965 roku brała udział w słynnych już w świecie międzynarodowych kursach gry skrzypcowej w Weimarze. Aktualnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

W roku 1990 była inicjatorką powstania tzw. Szkoły Talentów w Poznaniu przeznaczonej dla wyjątkowo uzdolnionej młodzieży. Jej uczniowie i studenci to m.in. Bartosz Bryła, Bartłomiej Nizioł, Anna Reszniak, Jarosław Nadrzycki. Wielu z nich zdobywało nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Do dnia dzisiejszego Jadwiga Kaliszewska jest zapraszana do jury w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych.

Jadwiga Kaliszewska ma w swoim dorobku nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Ma na swoim koncie liczne prawykonania muzyki XX w. Bywa także często zapraszana do jury na konkursach skrzypcowych i lutniczych, w kraju i za granicą. Do 2001 roku Jadwiga Kaliszewska regularnie uczestniczyła w pracach jury Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. 

Profesor Jadwiga Kaliszewska prowadzi kursy mistrzowskie w Żaganiu i Łańcucie. Nagrodzona została Złotym Medalem Gloria Artis i Doktoratem Honoris Causa Akademii Muzycznej w Poznaniu, w 1970 roku Jadwiga Kaliszewska otrzymała Odznakę Honorową Miasta Poznania, była wyróżniana wieloma innymi odznaczeniami. W roku 2010 uzyskała Godność Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej i Statuetkę Złotego Hipolita, przyznane Jej przez Kapitułę Złotego Hipolita przy Towarzystwie im. Hipolita Cegielskiego.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem