Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Grażyna Wrońska

Grażynę Wrońską od jej najmłodszych lat fascynowały piękne głosy, znakomita dykcja, nie cierpiała bylejakości w mówieniu. Zanim zasiadła przed mikrofonem, o czym marzyła właściwie od zawsze, występowała na scenie. I to już w przedszkolu. Niektórzy mieszkańcy Leszna do dziś ją z tego pamiętają. A pierwsze zetknięcie z radiem miało związek z jednym z licznych w jej życiu konkursów recytatorskich. W pięknej willi przy Berwińskiego pani reżyser Jadwiga Jasiewiczowa szlifowała dykcję wojewódzkich finalistów przed wyjazdem do Krakowa. Niedługo po tym, po studiach polonistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, rozpoczęła wymarzoną prace w radiu, która trwa nieprzerwanie już ponad 40 lat! I wciąż traktuje ją bardziej jako przygodę niż obowiązek. Uważa, że nie ma spraw ani tematów nieciekawych.

Z najbardziej banalnych można zawsze, jeśli się oczywiście tego chce, coś wyłowić, interesująco o tym opowiedzieć. Wiadomo, że margines w wyborze tematów jest bardziej lub mniej ograniczony. Tak było kiedyś, tak jest i dziś, choć czasy przecież zasadniczo się zmieniły i oddaliła się groźba cenzury. Istnieje jednak polityka redakcyjna, do której trzeba się dostosować, ale mimo wszystko margines swobody w podejmowaniu tematów i przedstawianiu ich, jest bardzo duży. Nawet w czasach słusznie minionych można było pewne ograniczenia przeskoczyć. W dziedzinie kultury było o to stosunkowo najłatwiej.

Redaktor Grażyna Wrońska zjeździła całą Wielkopolskę i prawie we wszystkich miastach do dziś, choć od nagrań minęły lata, ma z kim porozmawiać, niekoniecznie z mikrofonem. Spotkała dziesiątki ludzi, którzy bez względu na czas i warunki "robili swoje": utrwalali miejscowe tradycje i zwyczaje, odkrywali nie zawsze mile widzianych bohaterów z dalszej i bliższej przeszłości. Redaktor Grażyna Wrońska pokazywała ich zmagania z losem, z trudną polska historią i z codziennością. Miała szczęście rozmawiać też z wielkimi tego świata - znanymi naukowcami, politykami, artystami. Zapisy tych spotkań, życiorysów barwnych i niezwykłych, portrety miast i zabytków zachowane są w radiowym archiwum i także w pamięci wielu słuchaczy. Są oczywiście świadectwem czasów, w których powstawały. I nie chodzi tu tylko o wymogi, jakie stawiała polityka. Zmieniła się przecież i stylistyka, i język mediów.

Ale dla kogoś, kto pracuje przez cały czas, te zmiany nie stanowią problemu. A więc nadal wspólnie ze specjalistami walczy o poprawność językową, propaguje dobre książki i akcje czytelnicze, śledzi na bieżąco życie kulturalne.

Znajomość Wielkopolski, jej historii i kultury redaktor Grażyna Wrońska wykorzystała też w telewizyjnym cyklu "Poza horyzontem" chętnie oglądanemu przez widzów i wyróżnionego w krajowym konkursie.  Jej praca była wielokrotnie wyróżniona. Może poszczycić się m.in. tytułem Ambasadora Polszczyzny , medalem Komisji Edukacji Narodowej, "Solidarności", nagrodą wojewody "Ad perpetuam rei memoriam", Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Dziennikarskimi Koziołkami, czy zdobytymi razem z kolegami - radiowcami nagrodami Łukaszewicza i Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Redaktor Grażyna Wrońska od samego początku konkursu im. Arkadego Fiedlera (na najlepszą książkę podróżniczą roku)  uczestniczy w jury tego konkursu, tak samo w jury konkursu o Nagrodę Łukaszewicza (na najlepszą publikację o Poznaniu), konkursu Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych , ogólnopolskiego konkursu dla szkół związanego z Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży, "Znaku Dobra" - konkursu dziennikarskiego im. Romy Brzezińskiej.

Gdyby jednak redaktor Grażyna Wrońska nie spotykała się z życzliwością i współpracą kolegów i szefów , gdyby nie trafiła na mądrych i oddanych nauczycieli, ten życiorys wyglądałby z pewnością inaczej. A dzisiaj? Redaktor Grażyna Wrońska ma jeszcze wiele pomysłów, które chciałaby zrealizować i wierzy, że jej się to uda, chociaż systematyczność i szczegółowe planowanie nigdy nie były jej mocną stroną.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem