Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Wiesława Ziółkowska, prof. dr hab.
członkini Rady Polityki Pieniężnej

Wiesława Ziółkowska - poznanianka, urodzona w stolicy Wielkopolski przeszło pięćdziesiąt lat temu. Absolwentka handlu zagranicznego, który ukończyła w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Pracę doktorską obroniła w 1976 r. Cały czas łączyła badania naukowe z pracą zawodową. Na niwie tych pierwszych autorka kilkudziesięciu publikacji (w tym również książkowych) oraz dwóch prac habilitacyjnych, z których druga - dotycząca polityki fiskalnej w okresie transformacji - umożliwiła jej otrzymanie tytułu doktora habilitowanego nauk ekonomicznych.

Pierwsze piętnaście lat pracy zawodowej skoncentrowała w dwóch dużych wielkopolskich przedsiębiorstwach, kierując w nich zagadnieniami ekonomicznymi. Kolejne piętnaście lat to okres częstych podróży na linii Poznań-Warszawa i zaangażowania zawodowego w Warszawie. Przeszło osiem lat była parlamentarzystką Sejmu RP X, I i II kadencji, działającą głównie w pracach Sejmowej Komisji Polityki Gospodarczej i Finansów, początkowo jako zastępca przewodniczącego, a później jej przewodnicząca. Od 1998 r. jest członkinią Rady Polityki Pieniężnej. Jest także profesorem w WSB w Poznaniu.

Wrażliwość na krzywdę i niesprawiedliwość lokują jej sympatie polityczne po lewej stronie. Była współtwórczynią Unii Pracy i jej wieloletnią wiceprzewodniczącą. Czuje się wyróżniona, gdyż: mimo znacznego obciążenia zawodowego udało się jej stworzyć silnie wspierającą się rodzinę z równie zapracowanym mężem i studiującą córką, miała też niepowtarzalną możliwość pracy w Sejmie X kadencji, pierwszym Sejmie stanowiącym podstawy nowego ustroju polityczno-gospodarczego, - jest członkinią Rady Polityki Pieniężnej pierwszej kadencji.

Ma ciągle ochotę zmieniać rzeczywistość. O sukcesach mówi nieśmiało, a o porażkach, których życie jej nie szczędziło, woli nie mówić wcale.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem