Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Józef Ludwik Iwiański – architekt, członek SARP

Józef Ludwik Iwiański (Ibiański) urodził się 15 stycznia 1931 roku w Poznaniu. Inżynier - architekt przez całe życie osobiste i zawodowe związany jest z rodzinnym miastem. Po ukończeniu studiów od razu rozpoczął pracę w wyuczonym zawodzie. Jako architekt dał się poznać, nie tylko jako budowniczy, ale także jako artysta. Za zaprojektowane i zrealizowane przez niego budowle otrzymał od Ministra Kultury Status Twórcy. Józef Ludwik Iwiański zawsze był bardzo zaangażowany w działalność społeczną, głównie w swoim obszarze zawodowym. Rozpoczynając swoją karierę zawodową po studiach, w roku 1953 zainicjował ją w przedsiębiorstwie Miasto-Projekt Poznań jako asystent, a kontynuował ją aż do zajęcia pozycji zawodowej głównego specjalisty do spraw architektury.

Józef Ludwik Iwiański w uznaniu jego dokonań zawodowych odznaczony został Srebrnym i Złotym Krzyżami Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Świętego Stanisława BM, Krzyżem Rycerskim I klasy ze Złotą Gwiazdą Unii Polskich Ugrupowań Monarchistycznych, Srebrnym Medalem „Labor Omnia Vincit” Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, otrzymał też wiele nagród i wyróżnień resortowych i regionalnych. W roku 1984 wraz z żoną, Anną Rodzińską - wybitnym artystą rzeźbiarzem, profesorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu –– otrzymał za projekt i realizację pomnika „Armii Poznań” Nagrodę Miasta Poznania w Dziedzinie Kultury i Sztuki. Obecnie. Józef Ludwik Iwiański – już emeryt - nadal pracuje twórczo. Zafascynowany pochodzeniem swojej rodziny, której korzenie – jak wynika z jego hobbystycznych badań heraldycznych - sięgają roku 1030, Józef Ludwik Iwiański zaangażował się w regionalny ruch przywracający tradycję wielkopolskiej szlachty, jest współinicjatorem powstania Stowarzyszenia „Szlachta Wielkopolska”, w którym pełni funkcję Kanclerza Heroldii Wielkopolskiej.

To społeczne działanie na rzecz przypominania pochodzenia Wielkopolan, okazało się potrzebnym dzisiaj nie tylko w Wielkopolsce, ale i w całej Rzeczypospolitej elementem utrwalania naszej tożsamości narodowej. Podobne inicjatywy rozwijają się także w innych krajach europejskich. Współcześni Europejczycy coraz intensywniej zwracają się ku własnej historii rodzinnej, aby zachować tożsamość i nie zagubić się w anonimowej masie pół miliarda ludzi różnych kultur, różnych cywilizacji i różnego pochodzenia. Józef Ludwik Iwiański, którego ród pochodzi najprawdopodobniej z miejscowości Ibiany – obecnie Didieji Ibenai w republice Litwy i „pieczętuje się” herbem Jasieńczyk, nadal jest aktywny, a także znakomicie odnajduje się w realiach XXI wieku globalnej cywilizacji.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem