Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Halina Lorkowska - Rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu

Halina Lorkowska – dr nauk humanistycznych w zakresie historii, teoretyk muzyki. 40-letni staż pracy w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Była Dziekan Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki. Była Prorektor do spraw artystycznych i naukowych (w latach: 2005-2008; 2008-2012). Była Prezes Fundacji Akademii Muzycznej (w latach: 2005-2008; 2008-2012). Aktualnie Rektor Uczelni na kadencję 2012-2016. W styczniu 2008 roku po przeprowadzeniu postępowania zgodnego z procedurami wynikającymi z Ustawy o Stopniach i Tytule Naukowym oraz ze Statutu Uczelni – Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów wyraziła zgodę na zatrudnienie na stanowisku profesora nadzwyczajnego ze stopniem doktora.

Autorka książek o tematyce historyczno-muzycznej:
1.    Muzyka w Teatrze Polskim w Polskim w latach 1875-1920, Poznań 2005
2.    Ignacy Jan Paderewski. Człowiek i dzieło, Poznań 2013
3.    Ignace Jan Paderewski. The Man and His Work, Poznań 2014
    kilkudziesięciu artykułów zamieszczonych w licznych wydawnictwach, o tematyce szeroko pojętej kultury muzycznej, z uwzględnieniem polskiej twórczości kompozytorskiej.

Wielokrotnie uczestniczyła jako czynna prelegentka w ramach konferencji i sesji artystyczno-naukowych. W swojej działalności harmonijnie łączy działalność naukową z działalnością artystyczną. Jest moderatorką koncertów i projektów artystycznych, m.in. w ramach: międzynarodowych festiwali muzycznych, koncertów Filharmonii Polskich. Autorka komentarzy muzycznych do filmów prezentujących najwybitniejsze postaci życia muzycznego:
1.    Górecki i jego muzyka, 2012
2.    Drzewa jak muzyka. O Krzysztofie Pendereckim, 2013
3.    Pamięci Wojciecha Kilara, 2014

Filmy zrealizowano na zlecenie TVP Polonia. Producent: Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów „Academia”.

Od wielu lat prowadzi na uczelni zajęcia z przedmiotów historycznych, m.in.: literatura muzyczna XX wieku oraz przygotowuje studentów do występów publicznych w ramach przedmiotu prelekcja i krytyka muzyczna.
 


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem