Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Jerzy Mielcarz – producent ziół leczniczych…

Jerzy Mielcarz jest absolwentem Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa w Bojanowie i mgr inż. rolnikiem po Akademii Rolniczej w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem. Był zwycięzcą wraz z drużyną ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Rolniczej szkół wyższych. Jerzy Mielcarz jest współwłaścicielem wraz z żoną Jolantą największego w Polsce gospodarstwa specjalizującego sie w produkcji ziół leczniczych „Gospodarstwa Zielarskiego J. Mielcarz”. W gospodarstwie tym, w wielkopolskiej Dobrzycy, uprawy prowadzone są na powierzchni 350 ha. Dla rosnącej produkcji Jerzy Mielcarz poszukiwał nowych, większych kanałów zbytu surowca. Stało się to inspiracją do utworzenia w 1987 roku firmy „Vitax” zajmującej się przetwórstwem ziół i produkcją herbat leczniczych z certyfikatami Ministerstwa Zdrowia. Szybki rozwój firmy pozwolił też na skup ziół z terenu całego kraju oraz na współpracę z zagranicznymi firmami. W 1993 roku w firmie Jerzego Mielcarza zatrudniano już 250 osób i utworzono wtedy spółkę z partnerem handlowym - firmą Martin Bauer z Niemiec, którą z sukcesem rozwijano.

Jerzy Mielarz za swój sukces uważa opracowanie i wdrożenie w praktyce wielkotowarowych technologii uprawy, zbioru i suszenia najwyższej jakości ziół. Gospodarstwo uprawy ziół prowadzi w systemie KIA (jako kontrolowane, zintegrowane). Ostatnio również w standardzie firmy Martin Bauer Maba Grow na potrzeby której uprawia i sprzedaje całą produkcję. Gospodarstwo posiada też certyfikat Euro Gap-u.
 
Większość plantacji zakładanych jest z produkowanych w gospodarstwie rozsad. Ułatwia to późniejsze utrzymanie plantacji wolnej od chwastów. Maksymalnie ograniczono stosowanie chemicznej ochrony i podstawowym zabiegiem jest mechaniczne i ręczne pielenie.Podnosi to znacznie koszty, ale odbiorcy daje gwarancję, że surowiec jest wolny od niedozwolonych środków. Mimo to każda partia surowca badana jest na obecność ponad 100 pestycydów i dopiero, gdy uzyska pozytywny wynik jest przedmiotem sprzedaży. Najważniejsze uprawiane rośliny to mięta, melisa, dziurawiec, arnika, lawenda i produkowany do celów farmaceutycznych karczoch.
 
Dla Jerzego Mielcarza zioła to nie tylko biznes, ale wielkie zamiłowanie i sposób na życie.

wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem