Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Wojciech Siudmak – artysta malarz i rzeźbiarz

Wojciech Siudmak to światowej sławy artysta malarz i rzeźbiarz, twórca Światowego Projektu Pokoju „Wieczna Miłość” oraz fundator Nagrody Pokoju. Jest autorem koncepcji architektonicznych zagospodarowania przestrzeni publicznych na cele kultury. Różnorodnością aspektów swojej twórczości łączy światowej sławy naukowców, intelektualistów, artystów różnych dziedzin sztuki, działaczy społecznych i kulturalnych oraz przedsiębiorców. Jest artystą obojga narodów – Polski, skąd pochodzi i Francji gdzie tworzy. Przyciąga do ideii Projektu Pokoju takich jak: harmonia, tolerancja, współpraca i pokojowe współistnienie - niezwykłe osobowości z różnych krajów oraz ludzi z różnych środowisk na całym świecie.

Urodził się w 1942 roku w Wieluniu, gdzie ukończył szkołę podstawową. W latach 1956–1961 uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. We wrześniu 1966 roku wyjechał do Paryża, gdzie rozpoczął studia w École des Beaux-Arts. Mieszka i tworzy we Francji. Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, a sam uważa się za kontynuatora i spadkobiercę tego rodzaju sztuki. Jego dzieła są znane na całym świecie i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe. Stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez, jak festiwale filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Globalne firmy wybierają jego obrazy i rzeźby, aby swój wizerunek a także poszukiwania i osiągnięcia technologiczne wyrazić poprzez sztukę. Obrazy artysty od lat pojawiają się na okładkach płyt oraz książek największych serii science fiction we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Wojciech Siudmak jest honorowym obywatelem miasta Wieluń w Polsce oraz miast: Ozoir-la-Ferrière i Saint-Thibault-des-Vignes we Francji. Był wielokrotnie odznaczany, między innymi w 1999 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, w 2013 Wielkim Złotym Medalem Akademii Art-Sciences-Lettres (Grande Médaille d’Or) w Paryżu. Wiele słynnych osobistości wyraziło podziw dla jego sztuki, jak Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, George Lucas, Paul Guth, John Harrison, Jacques Goimard, Jean Claude Dunyach, Francis Lai, Tadeusz Maliński, Guy Beart, Kim Stanley Robinson.

Z inicjatywy Wojciecha Siudmaka w 2002 roku powstała Fundacja Siudmak Arkana XXI z siedzibą w Poznaniu, która realizuje Światowy Projekt Pokoju. Symbolem Projektu Pokoju jest rzeźba „Wieczna Miłość”. Jej odlew z brązu o wysokości 4,5 metra stanął w 2013 roku w centrum Wielunia. W tym samym roku artysta ufundował Nagrodę Pokoju „Wieczna Miłość”, którą stanowi pozłacana statuetka rzeźby.

Artysta zwraca uwagę na stałe niebezpieczeństwa grożące naszej cywilizacji i na konieczność dążenia do ciągłego poszukiwania pokojowego współistnienia. Pokojowe przesłanie wyrażane poprzez sztukę, która ma wymiar uniwersalny, może zostać odczytane bez względu na czas, miejsce, narodowość lub wyznanie. Sztuka może być także wyjątkowym orężem, służącym umacnianiu pokojowego współistnienia.
 


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem