Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Krzysztof Zanussi – reżyser, scenarzysta…

Kiedy w dniu 25 października 2014 roku, w stolicy Wielkopolski, Poznaniu, odbywała się uroczysta gala wręczania tegorocznym laureatom Honorowej Nagrody Złotego Hipolita oraz Godności Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej i Statuetek Złotego Hipolita, wśród Dostojnych Laureatów zabrakło Krzysztofa Zanussiego, który właśnie wtedy przebywał zagranicą i nie zdołał przybyć do Poznania. Wybitny, zasłużony dla polskiej kultury reżyser i intelektualista obiecał wówczas, że z największą radością odbierze nagrodę w innym terminie, natychmiast po powrocie do kraju. Wydarzenie to miało miejsce w dniu 17 listopada 2014 roku, kiedy Krzysztof Zanussi zawitał do Poznania, serdecznie tu witamy przez przedstawicieli Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego z prezydentem Towarzystwa – dr Marianem Królem na czele. Teraz Krzysztof Zanussi staje się Sylwetką Miesiąca stycznia 2015 roku.

Krzysztof Zanussi – reżyser, scenarzysta filmowa. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1967 ukończył studia na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 1980 jest kierownikiem artystycznym zespołu, a następnie dyrektorem Studia Filmowego TOR. W latach 1971–1983 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 1987 roku członkiem Komitety Kinematografii. Jest autorem kilku książek (teoria filmu, scenariusze filmowe, felietony, wspomnienia). Publikował też w miesięczniku psychologicznym Charaktery. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 2002 jest wiceprzewodniczącym Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Jest wykładowcą w Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Collegium Civitas w Warszawie, oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W swoim dorobku artystycznym Krzysztof Zanusssi ma wiele znaczące filmy pełnoekranowe.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem