Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Jędrzej Oksza-Płaczkowski, indywidualista...

 Jędrzej Stefan Oksza – Płaczkowski urodził się w rodzinie arystokratyczno - inteligenckiej. Od lat chłopięcych Jego wyobraźnię kształtowała literatura piękna, a szczególnie powieści historyczne. Na wybór Jego drogi życiowej miał wpływ Stanisław Walkowiak, redaktor naczelny “Przewodnika Katolickiego”, który ukierunkował Go do studiów historycznych. Będąc ministrantem ks. dr Abpa Antoniego Baraniaka odbył podróż do Paryża i Rzymu, i tam potwierdziło się ogromne pragnienie zgłębiania wiedzy historycznej. W dużym stopniu zaważyła również Jego działalność w “Solidarności”. Jędrzej Stefan Oksza – Płaczkowski jest absolwentem VI LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu a w 1980 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza uzyskał tytuł magistra historii. Pracę zawodową podjął w 1982 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu w jego oddziale - Muzeum Historii Miasta Poznania najpierw jako asystent, następnie starszy asystent i adiunkt. Od 1 maja 2000 roku pracuje w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w dziale dokumentacji historycznej.

W roku Akademickim 2002/2003 Jędrzej Stefan Oksza – Płaczkowski na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie na wydziale historycznym, ukończył Podyplomowe Studium Muzeologiczne. Jędrzej Stefan Oksza – Płaczkowski posiada w dorobku liczne publikacje książkowe, między innymi “Polityka J. F. Kennedy’ego wobec Kuby” /1992r./, opracowania: “Stanisław Staszic - Curriculum Vitae” /1986r./, “Stanisław Staszic Itenerarium” /1986r./, “Poznań w roku Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku ‘’. Jędrzej Stefan Oksza – Płaczkowski publikował też liczne artykuły w czasopismach specjalistycznych i historycznych.

Jędrzej Stefan Oksza – Płaczkowski aktywnie udziela się społecznie. M. In. powołał i współorganizuje w dalszym ciągu Festyn Naszej Farze - ’’Warkocz Magdaleny’’, ułożył scenariusz i program, był, m.in. kuratorem ekspozycji prac ludzi niepełnosprawnych i Seniorów pt. “Malowane inaczej”, pod patronatem wiceprezydenta Miasta Poznania dr Andrzeja Grzybowskiego oraz zorganizował prezentację prac plastycznych obrazów Ekoart - Poznańskiej Farze . Wraz z Tadeuszem Grabskim, Przewodniczącym Rady Osiedla Jeżyce, zainspirował organizowanie “Dnia Jeżyc” /7 edycji/. Działalność społecznikowską Jędrzej Stefan Oksza – Płaczkowski wiąże z Towarzystwem Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego, Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu, Towarzystwem im. Feliksa Nowowiejskiego, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami, Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym, Polską Sceną w Holandii - Stichting Pools Podium.

Jędrzej Stefan Oksza – Płaczkowski ukończył kurs Przedsiębiorczość drogą do samorządności (Entrepreneurship : a way to self govemment) zorganizowany w ramach grantów Ambasady USA w Polsce, 25-05-2002 r. Z ogromną żarliwością działa w Akcji Katolickiej. Od 2008 r. Jędrzej Stefan Oksza – Płaczkowski udziela się w Kole Przyjaciół Nowicjatu Zakonu Posługującego Chorym – OO..pl. Jest członkiem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Jędrzej Stefan Oksza – Płaczkowski posiada liczne wyróżnienia, dyplomy i odznaki za działalności społeczną.

Jędrzej Stefan Oksza – Płaczkowski stale wypracowuje pozytywne myślenie, optymizm, męstwo w działaniu, dociekliwość, konsekwencja, ma permanentną potrzebę wiedzy, cechuje Go wiara w ludzi i pełna ich afirmacja. Jego mottto życiowe to :”Wiara – Nadzieja – Miłość”.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem