Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Joanna Marcinkowska – pianistka…

Joanna Marcinkowska - doktor habilitowany sztuki muzycznej i profesor nadzwyczajny w Katedrze Fortepianu macierzystej uczelni, należy do czołowych pianistów polskich młodszego pokolenia. Ukończyła z wyróżnieniem studia w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego. Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych.

Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce a także w wielu krajach Europy oraz w USA i w Chinach. Współpracowała z ponad 30 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi, jak m.in.: Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, Helmuth Froschauer, Ian Hobson, Bohdan Jarmołowicz, Vladimir Kiradjiev , Agnieszka Kreiner, Aleksandar Marković, Andrzej Mysiński , Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Grzegorz Nowak, Marek Pijarowski, Janusz Przybylski, Wojciech Rajski, Jerzy Salwarowski, Till Schwabenbauer, Gert Sell, Ruben Silva, Tadeusz Strugała, Ewa Strusińska , Piotr Wijatkowski, Jan Miłosz Zarzycki.

Występowała jako solistka z wieloma znakomitymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi, jak m.in.: WRD Radio Orchestra of Cologne / das WRD Rundfunkorchester Köln, Jugendkammerorchester Berlin, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "AMADEUS" w Poznaniu, Sinfonietta Polonia, Orkiestra Kameralna "Capella Bydgostiensis" w Bydgoszczy, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Warszawie, Orkiestra Kameralna „Concerto Avenna” w Warszawie, Kwartet „Prima vista” ( Warszawa ), , Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego, Polska Orkiestra "Sinfonia Iuventus" w Warszawie oraz z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi polskich filharmonii.

Koncertowała na ponad 40 prestiżowych, międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in. : Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Dusznikach Zdroju (1997, 2000), w Antoninie („Chopin w barwach jesieni” (1996, 2012, 2016), w Wiedniu (1999), w Salzburgu w słynnej Mozarteum-Saal (1999), w Gaming (1997), a także : na Międzynarodowym Festiwalu w Hanowerze - „Wybitni laureaci konkursów pianistycz­nych” (2002), na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996, 2000, 2004, 2007, 2011, 2013, 2016), na I Międzynarodowym Festiwalu „Ignacy Jan Paderewski” w Warszawie (2014), na Festiwalu „Dni Paderewskiego” w Kąśnej Dolnej, na Festiwalu „Muzyka i Plastyka” w Lublinie, na I. Międzynarodowym Festiwalu im. Artura Rubinsteina w Łodzi (2008), na I. Festiwalu Chopinowskim Chopiniada w Małej Filharmonii w Puszczykowie, na II. Festiwalu Muzycznym Barbakan w Krakowie (2009), na Festiwalu Gwiazdy promują w Jeleniej Górze (2010 ), na Festiwalu Piano Passion w Saint Etienne (2010), Festiwalu „Wiosna z Fryderykiem” w Gliwicach (2012), Festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna (2013) oraz na Festiwalu im. Witolda Lutosławskiego w Szczecinie (2000), na którym dokonała prawykonania IV Sonaty fortepianowej poznańskiego kompozytora Mirosława Bukowskiego.

Dorobek nagraniowy Joanny Marcinkowskiej obejmuje utrwalone na płytach CD i kasetach utwory W. A. Mozarta, J. Haydna, R. Schumanna, F. Chopina, P. Czajkowskiego, C. Debussy’ego, I. J. Paderewskiego i  K. Szymanowskiego. Dla Telewizji Polskiej nagrała m.in. recital chopinowski zarejestrowany w 187. rocznicę urodzin kompozytora.

Joanna Marcinkowska zasiada w jury konkursów oraz prowadzi warsztaty pianistyczne i kursy mistrzowskie w kraju i za granicą , m. in. w 2009 r. poprowadziła dwutygodniowy Mistrzowski Kurs Pianistyczny w Pekinie na zaproszenie tamtejszego Konserwatorium Muzycznego. Wystąpiła tam również ze specjalnym recitalem fortepianowym.

Za swoje osiągnięcia została uhonorowana m.in. Medalem Młodej Sztuki , przyznawanym poznańskim twórcom młode­go pokolenia za szczególne osiągnięcia artystyczne, Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej, Brązowym Medalem za długoletnią służbę oraz odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” . Była też wielokrotną laureatką stypendium artystycznego Ministra Kultury RP i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także stypendystką Miasta Poznania i Marszałka Województwa Wielkopolskiego.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem