Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska

Aldona Kamela-Sowińska urodziła się w 1950 r. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Po uzyskaniu doktoratu i habilitacji w latach 1993-1998 kierowała katedrą rachunkowości tej uczelni. W 1998 r. objęła stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, dwa lata później została sekretarzem stanu. Odpowiadała m. in. za prywatyzację przemysłu zbrojeniowego oraz spółek strategicznych skarbu państwa. Pod jej kierownictwem przygotowano po raz pierwszy pełną ewidencję majątku skarbu państwa. W 2001 r. była ministrem skarbu państwa.

Studia doktoranckie odbyła w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w latach 1973-1976. Następne etapy jej naukowej kariery to: Instytut Organizacji i Zarządzania AE Poznań, asystent 1976-1978 ; Instytut Organizacji i Zarządzania AE Poznań, st. asystent 1978-1979; Instytut Organizacji i Zarządzania AE Poznań, adiunkt 1979-1987; Department of Economics, Ahmadu Bello University, Zaria, Nigeria. W latach 1998 – 2001 prof. Aldona Kamela-Sowińska została powołana do służby w administracji państwowej gdzie kolejno była jak już wspomniano wyżej podsekretarzem stanu, sekretarzem stanu i wreszcie ministrem Skarbu Państwa.

Po zakończeniu służby państwowej profesor Aldona Kamela-Sowińska wróciła do macierzystej uczelni, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, gdzie jest profesorem. Wykłada również w Wyższej Szkoły Rachunkowości i Handlu w Poznaniu. Prof. Aldona Kamela-Sowińska jest autorką licznych książek, artykułów, analiz i opracowań z zakresu swojej specjalności.

Prof. Aldona Kamela-Sowińska powołała do życia partię polityczną pod nazwą Inicjatywa dla Polski, która stała się już znaczącym podmiotem na polskiej scenie politycznej.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem