Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Anna Kareńska

Anna Kareńska - mówi o sobie: „Moja przygoda z Estradą rozpoczęła się już na studiach, kiedy uczestniczyłam w większości kabaretowo-piosenkarskich programów studenckich. Byłam związana z poznańskim Klubem Nurt, oraz klubem” Od nowa”, w których stawiałam pierwsze kroki. Po studiach ( ukończyłam Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu ), i po odbyciu stażu zawodowego na dobre związałam się z estradą. Biorąc udział w Festiwalach Opolskich, zdobyłam liczne nagrody i wyróżnienia i to śpiewanie stało się moim nowym ukochanym zawodem.

Wprowadzenie stanu wojennego zmieniło wiele w moim życiu. Aby jednak nie stracićrnkontaktu z piosenką, razem z mężem otworzyliśmy galerię sztuki współczesnej wraz z małą sceną. Był to następny ważny okres w moim życiu. Przez scenę przewinęli się najznakomitsi aktorzy, piosenkarze, reżyserzy - słowem najbardziej znani polscy artyści. Galeria wraz ze sceną trwa do dzisiaj, choć w innej formie. Od roku jest to w części kawiarnia, w której pijąc dobrą kawę można spoglądać na wiszące obrazy tak znamienitych malarzy jak: Sętowski, Marszałek, prof. Jackiewicz. Poza tym nadal proponujemy naszym stałym wiernym bywalcom małe formy teatralno - kabaretowe.

W roku 1980 kupiliśmy z mężem bardzo zniszczony dwór w Podstolicach, który mozolnie remontowaliśmy przez kilka lat. Tam też przenieśliśmy naszą działalność galeryjno sceniczną. W Podstolicach mój mąż zrealizował wiele wystaw nowoczesnego malarstwa, rzeźby, porcelany ( mąż jest generalnym przedstawicielem firmy Rosenthal ). W Podstolicach odbyło się też wiele niezapomnianych spotkań i koncertów jak na przykład recital pianisty Waldemara Malickiego, czy występ aktora Jacka Wójcickiego. Podstolice szybko wrosły w pejzaż kulturalny i towarzyski Poznania i Wielkopolski.

Ostatnim wspólnym przedsięwzięciem moim i mojego męża jest renowacja starego kościółka po osadnikach holenderskich położonego niedaleko Podstolic, we wsi Nekielka.

Po wykonaniu pierwszych prac remontowo-konserwatorskich 25 października 2003 roku w kościółku tym odbył się pierwszy koncert w wykonaniu warszawskiego chóru muzyki cerkiewnej pod dyrekcja ks. Szurbaka. Od tej chwili kościółek pełni rolę sali koncertowej i wystawienniczej. Z recitalami wystąpili tam między innymi: Justyna Steczkowska, Andre Ohodlo, Michał Bajor i Grzegorz Turnau, a w wigilię Dnia Wszystkich Świętych w listopadzie 2004 roku miał miejsce niezwykły spektakl słowno-muzyczny według II części „Dziadów” Adama Mickiewicza w wykonaniu aktorów Teatru Nowego z Poznania.

Tegoroczny sezon artystyczny w Nekielce zapowiada się bardzo ciekawie. Aby pozyskać środki i doprowadzić do końca prace renowacyjne w kościołku będę zapraszać z koncertami wielu wspaniałych artystów”


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem