Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Krystyna Feldman

Krystyna Feldman urodziła się we Lwowie. Podkreśla z dumą, że jest z "rocznika papieskiego", bo podobnie jak Jan Paweł II urodziła się w roku 1920 tylko, że 1 marca. Jest aktorką po mieczu i kądzieli. Jej ojciec Ferdynand Feldman był luminarzem sceny polskiej przełomu XIX i XX wieku, aktorem wszechstronnym,który grał w komediach i dramatach. Natomiast jej matka - Katarzyna z Sawickich śpiewała w operze, a potem scenę operową zamieniła na dramatyczną.

Krystyna Feldman po ukończeniu studium dramatycznego debiutowała na scenie Teatru Miejskiego we Lwowie. Po wojennej przerwie, w 1944 roku powróciła na deski lwowskiego teatru męską rolą Staszka w "Weselu" w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Następnie występowała w wielu teatrach, w wielu miastach, aby w końcu związać się na stałe z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Zarówno w kinie, teatrze, jak i w telewizji Krystyna Feldman uchodzi za mistrzynię drugiego planu. Jej filmowym debiutem była drobna rola w "Celulozie" Jerzego Kawalerowicza z 1953 roku. W swoim dorobku ma jednak ponad 60 ról telewizyjnych i około 80 ról filmowych. Filmami, w których mogliśmy ją przed laty podziwiać były "Ubu król" Piotra Szulkina, Lalka i Wspólny pokój Wojciecha Jerzego Hassa, Głos z tamtego świata Stanisława Różewicza, Yesterdey i Pociąg do Hollywood Radosława Piwowarskiego, Abel - twój brat Janusza Nasfetera, To ja, złodziej Jacka Bromskiego.

W 1971 roku Krystyna Feldman otrzymała Nagrodę "Ekranu" za najlepszy epizod Nauczycielki Śpiewu w filmie Janusza Nasfetera Abel - twój brat. W 1997 roku z okazji 60-lecia pracy w teatrze otrzymała "Złoty Wawrzyn Adama Grzymały-Siedleckiego", przyznawany najwybitniejszym polskim aktorom za całokształt dorobku. W 2001 roku otrzymała Nagrodę Filmową "Orły" za drugoplanową rolę w filmie Jacka Bromskiego To ja, złodziej. W tym samym roku na Festiwalu Filmowym "Prowincjonalia" wręczono jej statuetkę "Jańcia Wodnika" za mistrzostwo aktorskie drugiego planu oraz nagrodę Telewizji Polskiej za całokształt twórczości.

Krystyna Feldman jest laureatką XXVIII Kaliskich Spotkań Teatralnych (1988) za rolę Lali w Narzeczonym Beaty Adolfa Rudnickiego w reżyserii Izabelli Cywińskiej i I Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi (1994) za role drugoplanowe Terpsychory i Wawrzonka w Pięknej Lucyndzie Mariana Hemara w reżyserii Eugeniusza Korina. Mistrzyni epizodów, doczekała się jednak wreszcie także roli pierwszoplanowej w filmie "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego, w którym zabłysła całą potęgą swojego aktorskiego talentu wcielając się w postać słynnego krynickiego malarza promitywisty, Nikifora. Za tę rolę Krystyna Feldman dostała w Gdyni w roku 2004 główną nagrodę aktorską.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem