Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Ojciec Jan Wojciech Góra, dominikanin

Ojciec Jan Wojciech Góra, urodzony 8 lutego 1948 w Prudniku, dominikanin (Zakon Braci Kaznodziejów), doktor teologii, charyzmatyczny duszpasterz akademicki w Poznaniu, rekolekcjonista, prozaik, twórca i animator ośrodków na Jamnej, w Hermanicach i na Lednicy, duchowny – instytucja, organizator corocznych wielkich spotkań młodzieży pod Bramę III Tysiąclecia na Lednicy spotkań, które stały się już zjawiskiem nie tylko religijnym, ale i kulturowym, o zasięgu ogólnopolskim.

Ojciec Jan Góra wstąpił do zakonu dominikanów w 1966 roku, w latach 1967-1974 studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie, gdzie w 1972 roku złożył śluby wieczyste, a w 1974 przyjął święcenia kapłańskie. W 1976 roku obronił pracę magisterską na Wydziale Teologicznym ATK w Warszawie, a w 1981 na tym samym wydziale uzyskał tytuł doktora teologii. W latach 1977-1987 był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, a od 1987 roku jest duszpasterzem akademickim w tym mieście.

W tym samym 1987 roku zaczął organizować coroczne letnie młodzieżowe kolokwia w Ustroniu - Hermanicach, w 1991 był współorganizatorem VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze. Od 1992 roku tworzy Dom Świętego Jacka - ośrodek duszpasterski na górze Jamna niedaleko Tarnowa, gdzie wybudował sanktuarium Matki Niezawodnej Nadziei. W 1997 po raz pierwszy zaprosił młodzież na Lednicę koło Gniezna. Spotkania młodych pod Bramą III Tysiąclecia odbywają się co roku w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Jest propagatorem idei Małych Ojczyzn, organizatorem konkursów literackich im. Romana Brandstaettera, współpracownikiem wielu pism i wydawnictw katolickich i kulturalnych, autorem kilkunastu książek i cyklów felietonów.

W dniu 3 września 2005 roku Ojciec Jan Góra uhonorowany został godnością Lidera Pracy Organicznej oraz statuetką Honorowego Hipolita.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem