Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Ryszard Grobelny

Ryszard Grobelny, ur. 17 kwietnia 1963 r. w Poznaniu, uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 71 o profilu sportowym oraz VIII LO im. Adama Mickiewicza. Z wykształcenia ekonomista – absolwent poznańskiej Akademii Ekonomicznej. Po studiach rozpoczął pracę naukową na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, gdzie prowadzi działalność dydaktyczną z zakresu finansów samorządu terytorialnego oraz gospodarki komunalnej. Od 1991 roku członek Kongresu Liberalno - Demokratycznego, potem Unii Wolności. Członek założyciel Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu.rnBył radnym wszystkich trzech kadencji Rady Miasta Poznania. W I kadencji RMP delegat do Sejmiku Samorządowego Województwa Poznańskiego.

W latach 1990-1992 Ryszard Grobelny był przewodniczącym Komisji Finansów RMP. Od 1992 do 1998 roku członkiem Zarządu Miasta Poznania. W grudniu 1998 po raz pierwszy wybrany został na stanowisko prezydenta Poznania. W 2002 roku kandydował jednocześnie na stanowisko Prezydenta Miasta i do Rady Miasta Poznania z listy Platformy Obywatelskiej. Z racji wygrania wyborów bezpośrednich na Prezydenta Poznania, zrezygnował z mandatu radnego. W lutym 2003 wybrany został na Prezesa Związku Miast Polskich, organizacji skupiającej 264 polskie miasta. Dnia 26 listopada 2006 roku Ryszard Grobelny wybrany został w wyborach bezpośrednich (jako kandydat niezależny) na trzecią kadencję jako Prezydent Miasta Poznania.

Ryszard Grobelny jest żonaty, jego żona Ewa jest znaną dziennikarką telewizyjną. Państwo Grobelny posiadają dwoje dzieci: Karolinę i Pawła.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem