Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Helena Bednarska

Ta inteligentna, wykształcona i zasłużona dla kultury Dama, o organizacji pracy w kulturze wie wszystko. Nim została dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury pracowała na wielu różnych stanowiskach. Była instruktorem w Pałacu Kultury, a później inspektorem, a następnie dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego. Helena Bednarska, z wykształcenia etnograf z dyplomem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zdobywała umiejętności w dziedzinie zarządzania kulturą na studiach podyplomowych „Marketing w Kulturze” na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, oraz „Manager Kultury” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Z nowoczesnym zasadami pracy w dziedzinie promowania i upowszechniania kultury Helena Bednarska zetknęła się na stażu w Holandii gdzie przyglądała się funkcjonowaniu administracji samorządowej. Zdobytą tam wiedzę z sukcesem wciela teraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Helena Bednarska czuwa nad pracą ogromnej instytucji, zajmującej się działalnością kulturalną i edukacyjną na terenie całej Wielkopolski. Instruktorzy WBPiCAK pod jej kierownictwem prowadzą szkolenia i warsztaty dla bibliotekarzy, wspomagają liczne inicjatywy kulturalne, koordynują przedsięwzięcia i informują o działaniach ośrodków kultury. Pracownia krajoznawcza zajmuje się popularyzacją regionu. Na bieżąco wydawana jest Bibliografia Regionalna Wielkopolski.

W Strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury działa też zespół folklorystyczny Wielkopolanie (dawniej Cepelia). Zespół prezentował folklor naszego kraju na 5 kontynentach w 37 państwach świata, 6 razy w podróżach artystycznych okrążył kulę ziemską.

Dyrektor Lena Bednarska jest współtwórcą i kierownikiem wydawnictwa funkcjonującego w strukturach WBPiCAK specjalizującego się w publikacji prac poświęconych szeroko pojętej kulturze regionu. Nakładem wydawnictwa ukazały się między innymi serie biograficzne wybitnych Wielkopolan, niebanalne albumy: ”Drewniane kościoły w Wielkopolsce”, „Barokowe dwory i pałace Wielkopolski”, oraz inne., a ostatnio ruszyła seria promująca młodych wielkopolskich poetów pod nazwą „Wielkopolska Biblioteka Poezji”.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem