Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Maria Pawlaczyk

Maria Pawlaczyk - prof. zwyczajny Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Urodziła się w Poznaniu w rodzinie muzyków od kilku pokoleń związanych ze stolicą Wielkopolski. Pierwszych lekcji muzyki udzielał jej ojciec – organista, następnie uczyła się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Kurpińskiego. Profesor Maria Pawlaczyk jest absolwentką Państwowego Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu w dziedzinie rytmiki, oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu. W Liceum Muzycznym rozpoczęła też naukę śpiewu, którą kontynuowała w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w klasie prof. Ireny Winiarskiej uzyskując dyplom z wyróżnieniem.

Zainteresowania artystyczne prof. Marii Pawlaczyk dotyczą głównie muzyki religijnej, oratoryjnej oraz pieśni. Jej repertuar obejmuje wiele utworów i form muzyki religijnej i oratoryjnej oraz około 240 pieśni, z których znaczna część to mało znane liryki wokalne kompozytorów polskich (szczególnie twórców działających w Poznaniu). Wśród dzieł oratoryjnych wykonywanych na estradzie znaleźć można partie sopranowe m. in. w „Stabat Mater” K. Szymanowskiego, „Vesperae solennes d’confessore”, „Mszy Koronacyjnej”, „Missa brevis” W. A. Mozarta, „Mszy G dur” F. Schuberta, „Psalmie 156” F. Mendelssohna, „Glorii” A. Vivaldiego i „Stabat Mater” G. B. Pergolesiego. Występowała też z poznańskimi zespołami kameralnymi muzyki dawnej „Collegium Musicorum Posnaniensis” oraz „Tutti e Solo”, a także z orkiestrami Filharmonii Poznańskiej i Zielonogórskiej oraz Akademii Muzycznych Poznania i Katowic.

Maria Pawlaczyk jest laureatką konkursów wokalnych: Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Francuskiej we Wrocławiu (I nagroda) i Konkursu „Diplome d’Excellence” w Paryżu (Prix Edition Jaques Durand).

Wielokrotnie była wykonawczynią recitali pieśni Hugo Wolfa, Johannesa Brahmsa, Piotra Czajkowskiego, Edwarda Griega, Feliksa Nowowiejskiego. Prezentowała też podczas koncertów rzadko wykonywane na estradzie cykle pieśni, m. in. „Preludia” H. Opieńskiego, „Róże dla Safo” F. Nowowiejskiego, „Osiem pieśni polskich” F. Poulenca, czy „Vier canzone” F. Schuberta (około 60 pieśni utrwalono na płytach CD). W swej pracy artystycznej współpracowała ze świetnymi poznańskimi muzykami, m. in. z pianistką Weroniką Firlej-Kubasi oraz organistami Elżbietą Karolak i Sławomirem Kamińskim. Interpretacje wokalne Marii Pawlaczyk charakteryzuje piękne brzmienie głosu, wrażliwość artystyczna, wielka kultura muzyczna.

Działalność pedagogiczna prof. Marii Pawlaczyk to kształcenie w śpiewie indywidualnym i zespołowym. Jej absolwentami są śpiewacy-soliści, występujący na estradach w kraju i za granicą, a także dyrygenci chórów, muzycy kościelni oraz pedagodzy. Prof. Maria Pawlaczyk w macierzystej uczelni prowadzi zajęcia indywidualnej emisji głosu, śpiewu liturgicznego oraz metodyki śpiewu zespołowego. Jest również profesorem Instytutu Muzyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie. Chętnie współpracuje jako konsultant wokalny z chórami amatorskimi, studenckimi. Wielokrotnie była wykładowczynią seminariów, kursów i warsztatów emisji głosu dla dyrygentów chóralnych m. in. podczas Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie i Międzynarodowego Festiwalu Chórów w Międzyzdrojach. Uczestniczy również w seminariach i warsztatach organizowanych przez Związek Chórów Kościelnych „Cecilianum”.

W swym dorobku Pani Profesor ma również referaty wygłoszone na licznych konferencjach oraz publikacje w czasopismach i książkach o tematyce muzycznej.

Jest kierownikiem Zakładu Muzyki Kościelnej i prodziekanem d/s studenckich Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej poznańskiej Akademii Muzycznej.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem