Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Halina Lorkowska

Halina Lorkowska - prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych, historyk, teoretyk muzyki, członek Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki. Studia – dyplom z wyróżnieniem – w zakresie teorii muzyki ukończyła w 1974 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Pracę magisterską nt. Pieśni solowe na głos i fortepian z pierwszego okresu twórczości Karola Szymanowskiego, Halina Lorkowska napisała pod kierunkiem prof. Floriana Dąbrowskiego. Praca ta uzyskała wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie uczelni muzycznych na prace magisterskie – Gdańsk 1976. Od 1 października 1974 roku Halina Lorkowska pracuje w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego (dawniej PWSM) na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki. W latach 1975-1977 odbyła Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Pracę doktorską pt. Muzyka w Teatrze Polskim, w Poznaniu, w latach 1875-1920 – promotor prof. Lech Trzeciakowski, obroniła w Instytucie Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (1994).

Prof. Halina Lorkowska specjalizuje się w wykładach z historii muzyki XX wieku. Bierze udział w konferencjach i sesjach naukowych, ma na swoim koncie kilkadziesiąt referatów, wiele z nich ukazało się drukiem w wydawnictwie Akademii Muzycznej oraz innych. Prof. Halina Lorkowska jest autorką: Kształty muzyki - przewodnik do pakietu multimedialnego, Warszawa 1998, Z życia muzycznego Poznania. Muzyka w Teatrze Polskim w Poznaniu 1875-1920, Poznań 2005. Jest współautorką m.in. Z biegiem lat Poznań 1996, Kształty muzyki, Warszawa 1998, Dzieje Poznania t./2 Poznań 2000, Homines, Ars et Scientia, Poznań 2001, Polska Kultura Muzyczna XX wieku, Poznań 2001, Polska Muzyka Współczesna. Kierunki, Idee, Postawy, Katowice 2001, Zeszyty Naukowe nr 13, Bydgoszcz 2000, Musica practica - musica theoretica - zeszyt nr VII, Poznan 2004, Musica practica - musica theoretica - zeszyt nr X, Poznań 2005.

Prof. Halina Lorkowska przez wiele lat współpracowała jako prelegent (prowadzenie koncertów różnych stopni wtajemniczenia) i publicysta muzyczny (artykuły programowe w Zeszytach Muzycznych) z Młodzieżowym Ruchem Miłośników Muzyki Pro Sinfonika w Poznaniu. Obecnie prowadzi (słowo o muzyce) koncerty organizowane przez Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Filharmonię Poznańską im. T. Szeligowskiego.

Prof. Halina Lorkowska odznaczona jest Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W kadencji władz rektorskich 2002-2005 współpracowała jako specjalista ds. organizacyjnych i artystycznych z JM Rektorem prof. Stanisławem Pokorskim, pełniła także funkcję sekretarza Senatu Uczelni. W dniu 1 kwietnia 2005 roku została wybrana Prorektorem ds. artystycznych i naukowych Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na kadencję 2005-2008 - sprawuje tę funkcję od 1 września 2005. Od września 2005 prowadzi jako Prezes Fundację Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, której zadaniem jest wspieranie Uczelni w jej projektach artystycznych.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem