Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Profesor Tadeusz Maliński:

Profesor Tadeusz Maliński, Wielkopolanin, jest jednym z najwybitniejszych na świecie uczonych, zajmującym się tlenkiem azotu. Profesor Tadeusz Maliński urodził się w 1946 roku w Śremie. Tam zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Józefa Wybickiego. Później edukację kontynuował na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 1975 obronił pracę doktorską dotyczącą pomiarów lepkości w preparatach krwiozastępczych. Od 1979 roku pracuje w Stanach Zjednoczonych. Kolejno pracował naukowo w Uniwersytecie Ann Arbor w stanie Michigan, w Uniwersytecie Houston w stanie Texas i w Uniwersytecie Oakland w Rochester. Od 1995 jest Visiting Profesor Uniwersytetu w Bernie w Szwajcarii, a od 1997 roku także w Uniwersytecie Wiedeńskim. W 2000 roku profesor Tadeusz Maliński objął zaszczytną imienną profesurę na Uniwersytecie w Ohio w Athens, stan Ohio /Marvin & Ann Dilley White Profesor Biomedical Scienses.

Jako chemik z wykształcenia profesor interesuje się od początków swojej kariery naukowej poszukiwaniem nowych metod bioelektrochemicznych mających zastosowanie w medycynie. Przełomowym odkryciem okazało się zbudowanie przez profesora Tadeusza Malińskiego pierwszej w świecie nanoelektrody, mierzącej in vivo, w czasie rzeczywistym ilość cząsteczek tlenku azotu w pojedynczej komórce. Ogłoszenie rezultatów tych badań w 1992 roku okazało się światowym przełomem w badaniach tlenku azotu, cząsteczki zwanej „kluczem do wielu drzwi", niezmiernie ważnej w medycynie. Badanie te spowodowały lawinę następnych odkryć naukowych profesora jak chociażby ustalenie roli tlenku azotu w regulacji rytmu serca i przewodzeniu sygnałów w mózgu, odkrycie możliwości znacznego przedłużenia okresu przechowywania serca do transplantacji, poszerzenie wiedzy o zawale serca, a także poznanie mechanizmów biochemicznych w chorobach Parkinsona, Alzheimera i udaru mózgu.

Naukowe dokonania profesora Tadeusza Malińskiego zostały szybko docenione w świecie. Profesor Tadeusz Maliński otrzymał wiele nagród i dostąpił wielu zaszczytów w szeregu krajów od Stanów Zjednoczonych po Polskę. Został dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla / w dziedzinie medycyny i chemii/. Jedną z wielu prestiżowych nagród jakie otrzymał jest Gemi Award 2003 / Nobel Amerykański/ za najbardziej innowacyjne odkrycie w medycynie, dotyczące szybkiego gojenia się ran i oparzeń. Profesor Tadeusz Maliński jest także Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, jest także Doktorem Honoris Causa Akademii Medycznej w Gdańsku. Osiągnięcia profesora Malińskiego, ciągu ostatnich lat znacznie zmieniły oblicze światowej medycyny.

Profesor Tadeusz Maliński jest żarliwym polskim patriotą dla którego dobro Polski i jej prestiż w świecie są najwyższą wartością. W roku 2005 profesor Tadeusz Maliński otrzymał Godność Lidera Pracy Organicznej oraz Honorową Statuetkę Hipolita, wyróżnienia przyznawane przez Kapitułę przy Towarzystwie im. Hipolita Cegielskiego.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem