Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Ewa Siwicka

Ewa Siwicka - to znana i bardzo lubiana dziennikarka ( wyróżniona w konkursie dziennikarskim tytułem najlepszej dziennikarki ) i prezenterka telewizyjna. Wielka dama telewizji polskiej, uznawana za ikonę poznańskiej TVP. Z wyróżnieniem ukończyła studia w 1986 roku w Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już podczas studiów za wybitne osiągnięcia w nauce Ewa Siwicka dwukrotnie otrzymała stypendium ministra nauki. Po rozpoczęciu pracy w TVP w Poznaniu przez 18 lat prowadziła główne wydania Teleskopu, jednocześnie była też redaktorem wydania i reporterem. Znana telewidzom w całej Polsce stała się w 1994 roku, gdy zaczęła prowadzić w programie 1 TVP Wiadomości. Co tydzień na dwa lub trzy dni wyjeżdżała do Warszawy i - jak wspomina - był to czas z jednej strony ogromnej satysfakcji z możliwości wykazania się swoim profesjonalizmem na antenie ogólnopolskiej i jednocześnie podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, a z drugiej, czas trudnej rozłąki z dwuletnią wówczas córeczką Karoliną.

Jednak jak podkreśla, choćby największa rozpoznawalność i popularność nie daje takiego zadowolenia i poczucia spełnienia jak macierzyństwo. Sama będąc jedynaczką zawsze marzyła o tym, by mieć dwoje dzieci. Pod koniec 1995 roku to marzenie się spełniło. Syn Paweł, dziś już gimnazjalista wraz z Karoliną są największą dumą Ewy Siwickiej. Dla niej, choć ciągle była bardzo aktywna zawodowo, dzieci zawsze były najważniejsze. Zanim pojawiły się dzieci, na początku lat 90-tych, gdy kształtowała się nowa Polska, tworzyły Komitety Obywatelskie - tematyka odradzającej się wówczas w Polsce samorządności lokalnej całkowicie pochłaniała i fascynowała Ewę Siwicką i wkrótce ta tematyka stała się jej dziennikarską specjalizacją. Kiedy w Warszawie zaczęto organizować pierwszą w telewizji redakcję samorządową, doceniając jej dużą wiedzę zaproponowano Ewie Siwickiej współtworzenie redakcji. I tak na antenie TVP1 zaczął się ukazywać magazyn "Rzeczpospolita Samorządna", w którym Ewa Siwicka zasłynęła wywiady z kolejnymi premierami rządów RP: Tadeuszem Mazowieckim, Janem Krzysztofem Bieleckim, Hanną Suchocką, Waldemarem Pawlakiem.

Swoje wszechstronne zainteresowania Ewa Siwicka zrealizowała także jako autorka filmu „Na drodze do Europy miast" wielokrotnie pokazywanego na antenie TVP2, który miał szczególną misję do spełnienia - pomoc w przypomnieniu i w konsekwencji w odbudowaniu przedwojennej organizacji skupiającej polskie miasta - Związku Miast Polskich. Ewa Siwicka jest również autorką wielu reportaży emitowanych w TVP2 w prestiżowym magazynie "Ekspres reporterów". W ciągu pierwszych lat swojej pracy w telewizji niemal codziennie w ogólnopolskich programach informacyjnych - Wiadomościach, Panoramie i Teleekspresie ukazywały się jej relacje z ważnych wydarzeń w Poznaniu i Wielkopolsce. Natomiast na lokalnej antenie jej postać pojawiała się nie tylko w studiu Teleskopu, ale i w relacjach z konferencji naukowych, wizytacji szpitali, placów budów, z okazji wizyt polityków i zagranicznych gości, słowem z każdego miejsca w którym działo się coś ważnego. Ewa Siwicka zrobiła również kilka reportaży o życiu Polaków na Litwie i przeprowadziła też wywiad z prezydentem Litwy Vytautasem Landsbergisem.

W latach 2004 - 2005 Ewa Siwicka prowadziła również najważniejszy program publicystyczny w poznańskiej telewizji "Wydarzenia i opinie". A od trzech lat ma w TVP swój autorski program pod nazwą "Ewa i jej goście", w którym prowadzi interesujące rozmowy ze znanymi i uznanymi osobistościami ze świata filmu, teatru, muzyki, nauki, kościoła, sportu. W tym cyklu ukazało się już ponad 90 takich rozmów.

W życiu prywatnym Ewa Siwicka bardzo lubi grać w brydża, jeździć na nartach, a o jej umiejętnościach tanecznych jest głośno przy okazji każdego karnawału. Często także w prasie z zachwytem pisano o tanecznej parze Poznania Ewie Siwickiej z Ryszardem Grobelnym, od 22 lat mężem szczęśliwej Ewy...


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem