Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Tadeusz Zwiefka
dziennikarz Telewizji Polskiej S.A.

Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Pracę w zawodzie dziennikarza rozpoczął w roku 1982 w Ośrodku TVP w Poznaniu w redakcji programów informacyjnych. Jako reporter przygotowywał informacje dla lokalnego programu "Teleskop" oraz dla ogólnopolskich programów informacyjnych. W 1983 r. został także prezenterem telewizyjnym prowadzącym ten popularny program informacyjny.

W lutym 1984 roku, po wygraniu konkursu rozpoczął współpracę z antenami ogólnopolskimi. Został prezenterem programu II TVP i przez dwa lata łączył pracę w ośrodku telewizyjnym w Poznaniu z prowadzeniem ogólnopolskiej "Dwójki". W 1985 roku Tadeuszowi Zwiefce powierzono funkcję kierownika redakcji programu lokalnego, czyli szefostwo popularnego "Teleskopu". Kierując tym programem realizował się równocześnie dziennikarsko jako redaktor wydania. Od tego też czasu do stycznia 1990 roku przygotowywał różne programy, realizował dziesiątki felietonów i reportaży telewizyjnych, prowadził nie tylko programy studyjne, ale również duże widowiska telewizyjne, a wśród nich m.in. trzy ostatnie edycje znakomitego "Turnieju miast".

W styczniu 1990 roku, zaproponowano redaktorowi Tadeuszowi Zwiefce prowadzenie nowopowstałego programu informacyjnego "Wiadomości". Jako prezenter tego programu pracował do połowy 1995 roku. W tym czasie był także komentatorem sejmowym i okazjonalnie prowadził wielkie transmisje telewizyjne z najważniejszych uroczystości i wydarzeń w Polsce, m.in. z pielgrzymki papieża Jana Pawła II, oraz wizyt prezydentów: G. Busha oraz B. Jelcyna.

W roku 1995 roku Tadeusz Zwiefka został dyrektorem Ośrodka Telewizyjnego w Szczecinie. Był to niezwykle interesujący okres w jego działalności zawodowej, który zaowocował stworzeniem nowego programu telewizyjnego realizowanego na żywo przez trzy ośrodki - Szczecin, Poznań i Wrocław. Był to pierwszy w historii TVP program o zasięgu ponadregionalnym realizowany nie przez warszawską centralę.

Jesienią 1996 roku Tadeusz Zwiefka został zaproszony przez kierownictwo TVP do objęcie kierownictwem nowego programu publicystycznego w programie I TVP - "W centrum uwagi". Realizując ten program Tadeusz Zwiefka kierował dużym zespołem znakomitych polskich dziennikarzy, takich jak na przykład red. red. Jarosław Gugała czy Grzegorz Miecugow. Program "W centrum uwagi" osiągał znakomite wyniki oglądalności i wysoką ocenę znawców przedmiotu. Był też bardzo wysoko oceniany przez dziennikarzy zagranicznych akredytowanych w Polsce, którzy jako zapraszani goście brali udział w tym programie.

W 1998 roku z powodów osobistych redaktor Tadeusz Zwiefka zrezygnował z pracy w Telewizji Polskiej . Wrócił do niej dopiero z początkiem roku 2000. Wówczas kierownictwo poznańskiego ośrodka TVP "wywalczyło" dla Poznania nowy cykliczny program na antenie Programu III TVP pod nazwą "Telekurier - Ogólnopolski Magazyn Reporterów", którego prowadzenie powierzono od razu Tadeuszowi Zwiefce, "Telekurier" bardzo szybko zdobył popularność, rozwinął się i dzisiaj przez widownię telewizyjną odbierany jest potocznie jako "Telekurier Zwiefki".

Za swoja pracę dziennikarską i kreatywność telewizyjną Tadeusz Zwiefka otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Jak sam mówi, najbardziej sobie ceni wywalczony w roku 2002 tytuł Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi, i...sympatyczne, regionalne wyróżnienie nagrodą Dziennikarskich Koziołków, którą przyznaje swoim wybitnym koleżankom i kolegom środowisko wielkopolskich dziennikarzy.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem