Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Marcin Libicki

Marcin Libicki – urodzony 2 lutego 1939 roku w Poznaniu, jest wnukiem Stanisława Libickiego ( 1852-1933) – Prezesa Towarzystwa Kredytowego w Warszawie, działacza narodowego, zesłańca 1905 roku, komandora orderu Polonia Restituta, synem Janusza Libickiego ( 1902-1940 ) prawnika, ochotnika wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, oraz ochotnika w III Powstaniu Śląskim, docenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, zastępcy profesora Uniwersytetu Poznańskiego, polskiego żołnierza zamordowanego w Katyniu. Marcin Libicki potomek tak znakomitych rodzin jest absolwentem Uniwersytetu im. Adami Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończył wydział historii sztuki. W latach 1961-1966 Marcin Libicki był pracownikiem naukowym na macierzystym uniwersytecie. Już wtedy rozpoczynał też swoją działalność opozycyjną wobec reżimu.

W latach 1980-1989 Marcin Libicki był współzałożycielem i działaczem Solidarności Rolników Indywidualnych. Lata 1991-1993 oraz 1998-2004 to okres wchodzenia w dużą politykę. Wybrany posłem do Sejmu z listy Komitetu Wyborczego „Ojczyzna” (1991-1993), następnie z listy AWS ( 1997-2001) i wreszcie z listy PiS ( 2001-2004 ) Marcin Libicki rozpoczął swoja orientację europejską. Wybierany wielokrotnie do instytucji europejskich – Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, następnie jako członek –obserwator Parlamentu Europejskiego ( 2003-2004 ) – Marcin Libicki rozpoczyna karierę w Parlamencie Europejskim uzyskaniem od dnia 1 maja 2004 roku mandatu do Parlamentu Europejskiego.

Marcin Libicki, znakomicie wykształcony, erudyta znający biegle w mowie i piśmie języki angielski i francuski, polityk o wszechstronnych zainteresowaniach i wielkiej osobistej kulturze, szybko zdobył sobie uznanie w środowisku parlamentarzystów europejskich. Stał się bardzo aktywnym uczestnikiem debat, wniósł wiele propozycji rezolucji Parlamentu Europejskiego, podejmował i podejmuje z sukcesem wiele inicjatyw, jest współautorem i autorem wielu raportów i deklaracji, z determinacją na forum Parlamentu Europejskiego forsuje polskie interesy i skutecznie broni dobrego imienia Polski ( podjął kroki prawne w celu zaprzestania szkalowania dobrego imienia Polski przez Centrum Wiesenthala, które to Centrum upowszechniało informację łączącą Polaków z hitlerowską zbrodnią ludobójstwa na narodzie żydowskim ).

Marcin Libicki znany jest także jako polityk otwarty na wszelkie problemy z jakimi zwracają się do niego wyborcy, niezwykle chętnie dzieli się podczas licznych konferencji prasowych rezultatami jego działalności w Parlamencie Europejskim, w samym Parlamencie Europejskim jest uważany za jednego z najbardziej aktywnych polskich posłów do tego zgromadzenia.

Marcin Libicki jest żonaty, ma czwórkę dzieci, prywatnie interesuje się prawem i stosunkami międzynarodowymi, historią i szeroko rozumianą polityką.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem