Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Teresa Senkus

Mgr inż. Teresa Senkus urodziła się 18 września 1936 r. w Poznaniu w rodzinie inteligenckiej. Jej ojciec Józef, „dziecko Wrzesińskie” i powstaniec Wielkopolski, był podoficerem zawodowym; w 1974 r. otrzymał stopień podporucznika; z wykształcenia ekonomista, pracował w Szpitalu Wojskowym. Matka Marianna z domu Labrenc zajmowała się domem i wychowaniem. W roku 1954 Teresa Senkus ukończyła liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu i z uwagi na trudną sytuację rodzinną spowodowaną chorobą ojca rozpoczęła pracę zawodową uzupełniając jednocześnie wykształcenie. W roku 1962 ukończyła studia rolnicze uzyskując tytuł inżyniera i objęła kierownictwo Działu Nauczania (później Dział Studiów) w Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu (która w 1972 r. została przemianowana na Akademię Rolniczą), a w 1976 r. zrealizowała pracę magisterską z zakresu pedagogiki rolniczej.

W czasie pracy w uczelni Teresa Senkus opublikowała 12 prac naukowych z zakresu efektywności studiów. W Akademii Rolniczej pracowała do roku 1996 (tj. do chwili przejścia na emeryturę), początkowo jako referent, st. referent, planista, a od 1 września 1962 r. na stanowisku kierownika działu – głównego specjalisty. W maju 1986 r. określone konsekwencje minionych wydarzeń politycznych w uczelniach, a także w uczelni Teresy Senkus skłoniły ją do złożenia wypowiedzenia pracy na stanowisku kierownika działu i podjęcia pracy w Katedrze Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa A.R. jako pracownik naukowo-techniczny, z zamiarem realizacji pracy doktorskiej z zagadnień energochłonności produkcji roślinnej. Praca ta dawała Teresie Senkus ogromną satysfakcję i zadowolenie, jednak na skutek usilnych próśb ówczesnych władz Uczelni Teresa Senkus wróciła na stanowisko Kierownika Działu Studiów, które przekazała pod koniec sierpnia 1996 r., przechodząc na emeryturę, godnej swojej następczyni.

Już od 1 marca 1996 r. Teresa Senkus podjęła pracę w Oddziale Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu początkowo na pół etatu, a od 1 września tego roku, tj. w momencie odejścia z uczelni na emeryturę na całym etacie. Do zakresu jej obowiązków należało m.in. administrowanie bardzo zaniedbanymi obiektami Polskiej Akademii Nauk w Juracie i Świnoujściu. Dom Pracy Twórczej PAN w Juracie, po wielu perturbacjach prawnych i budowlanych udało się oddać do użytku w czerwcu 2003 r. po trwającym prawie 6 lat remoncie kapitalnym i modernizacji; Dom Pracy Twórczej PAN w Świnoujściu wymagał i ciągle jeszcze wymaga sporo nakładów finansowych, ale dobrze już służy wypoczynkowi oraz sympozjom i konferencjom różnych placówek i instytucji nie tylko PAN-owskich.

Przez 54-letni okres pracy zawodowej, Teresa Senkus wychowana w głębokim duchu patriotycznym, nie należała i nie należy do żadnej partii politycznej. Pracowała natomiast aktywnie w Związku Nauczycielstwa Polskiego i za szczególne zaangażowanie w prace Krajowej Rady Nauki ZNP otrzymała w roku 1993 Złotą Odznakę ZNP.

W okresie pracy zawodowej Teresa Senkus została uhonorowana wieloma odznaczeniami państwowymi, Odznakę Honorową za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego (1975 r.) oraz licznymi nagrodami i dowodami uznania ze strony Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem