Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Izabela Cywińska

Izabela Cywińska urodziła się 25 marca 1935 r. w Kamieniu Puławskim. Absolwentka etnografii na Uniwersytecie Warszawskim i wydziału reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po ukończeniu studiów reżyserowała w teatrach Białegostoku, Warszawy i Nowej Huty. W latach 1970-1973 była dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W 1973 r. została dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Nowego w Poznaniu i prowadziła go do 1989 r. Stworzyła jeden z najlepszych teatrów w Polsce, scenę otwartą, gotową do dialogu z publicznością, zaangażowaną społecznie. Jej teatr był teatrem aktorskim. Od 12 września 1989 do 14 grudnia 1990 r. była ministrem kultury w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego. Po śmierci Gustawa Holoubka, 26 marca 2008 r. objęła obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie.

Dużą część swego życia zawodowego poświęciła na reżyserowanie spektakli w teatrze i telewizji (z Teatrem Telewizji związana jest od 1968 r.). Nakręciła również dwa filmy telewizyjne: serial „Boża Podszewka” (1997) - rodzinną sagę opowiadającą o losach mieszkańców Wileńszczyzny w pierwszej połowie XX w. oraz „Cud Purymowy” (2000 r.) – fabularny obraz o głęboko zakorzenionym polskim antysemityzmie.

Izabela Cywińska jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Sztuki II stopnia. Ponadto otrzymała nagrodę im. Willego Brandta przyznawaną za ochronę praw człowieka oraz Specjalną Nagrodę Parlamentu Europejskiego dla filmu „Cud Purymowy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Prix Europa w Berlinie oraz „Złotą Nimfę” dla filmu „Cud Purymowy” na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Widowisk Telewizyjnych w Monte Carlo. W 2002 r. z okazji 50-lecia Telewizji Polskiej wręczono jej statuetkę „Gwiazda Telewizji Polskiej” za reżyserię filmów telewizyjnych i spektakli Teatru Telewizji.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem