Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Solange Olszewska

Solange Olszewska - urodzona w Warszawie. Wspólnie z mężem jest twórcą i właścicielem firmy Solaris Bus & Coach S.A. Od października 2008 roku jest Prezesem Zarządu Spółki. Wcześniej była Wiceprezesem ds. Obsługi Klienta i odpowiadała za działy marketingu, sprzedaży i serwis. Pani Solange Olszewska odbyła studia na Wydziale Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie. Od 1982 roku mieszka w Berlinie. W latach 1986-94 pracowała na stanowisku adiunkta na Wydziale Stomatologii Dziecięcej tamtejszego Freie Universität Berlin.

Od lutego 1995 pani Solange Olszewska zaangażowana jest w prowadzonej przez męża Krzysztofa Olszewskiego rodzinnej firmie Solaris Bus & Coach. Od tego czasu jej droga zawodowa obrała inny kierunek niż wyuczona stomatologia, a jej wysiłki koncentrują się na aktywnym wspieraniu męża w pracy nad rozwojem założonej przez niego firmy.

Oprócz działalności dydaktycznej i naukowej pani Solange Olszewska poświęcała się pracy społecznej. Jest jednym z założycieli Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Medycznego z siedzibą w Berlinie. Od lat angażuje się w rozwój współpracy polsko-niemieckiej, zarówno w sferze gospodarczej jak i kulturalnej. Ponadto aktywnie działa na rzecz opieki nad zwierzętami. W roku 1999, w uznaniu swej dotychczasowej działalności społecznej w Polsce i Niemczech została nagrodzona Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Mąż pani Solange Olszewskiej, Krzysztof, jest założycielem i Przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółki Solaris Bus & Coach S.A. Pani Solange Olszewska ma dwoje dorosłych dzieci – córkę Małgorzatę i syna Jana. Kocha góry i morze.

Solaris Bus & Coach jest liczącym się w Europie polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych InterUrbino oraz autobusów specjalnych. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wyprodukowała blisko 6000 autobusów, które jeżdżą po drogach 21 krajów od Norwegii aż po Zjednoczone Emiraty Arabskie. Solaris Bus & Coach jest firmą rodzinną. Założycielami i właścicielami firmy są Solange i Krzysztof Olszewscy. Firma wprowadziła autobusy niskopodłogowe na rynek polski i w krótkim czasie zdobyła pozycję lidera w tym segmencie utrzymując tę pozycję po dziś dzień. Solaris Bus & Coach od początku działalności dynamicznie się rozwija i powiększa paletę produktów o kolejne modele autobusów opartych na najnowocześniejszych rozwiązaniach. Tylko w ostatnich trzech latach spółka zwiększyła sprzedaż o blisko 200 procent wprowadzając jednocześnie na rynek aż 10 nowych modeli. Jednym z nich był pierwszy seryjnie produkowany w Europie autobus z napędem hybrydowym – Solaris Urbino 18 Hybrid. W 2009 roku Solaris zaprezentował pierwszy pojazd szynowy, tramwaj Solaris Tramino. W tym samy roku firma podpisała kontrakt na dostawę 40 niskopodłogowych tramwajów Solaris Tramino dla Poznania.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem