Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Teresa Mokrysz

Teresa Mokrysz od urodzenia związana jest z Śląskiem Cieszyńskim; tu rozpoczynała edukację, tu również założyła rodzinę. Studia wyższe ukończyła na Akademii Ekonomicznej w Katowicach uzyskując dyplom magistra ekonomii. W międzyczasie wyszła za mąż za Kazimierza Mokrysza. Pierwszą praktykę zawodową zapewniła jej praca w Wydziale Gospodarki Terenowej Urzędu Miejskiego w Ustroniu. Mąż w tym czasie prowadził własny zakład materiałów budowlanych, produkował też słone paluszki, galaretki. Była to kontynuacja rzemieślniczej tradycji rodziny Mokryszów, utrwalonej pracą aż 3 pokoleń.

 
W 1989 roku Teresa Mokrysz zmieniła zajęcie. Rezygnując z dobrze zapowiadającej się urzędniczej kariery przejęła od męża firmę. Zarejestrowała ją pod nazwą MOKATE; wierna rodzinnej tradycji zachowała w nazwie nazwisko i imiona - swoje i małżonka: MOkrysz - KAzimierz - TEresa. Zmieniła tylko branżę. Zaczęła wytwarzać najpierw śmietanki do kawy, potem przyszedł czas na wielką przygodę z cappuccino. Nieznane w Polsce produkty wkrótce podbiły rynek. MOKATE inwestowało, w 1995 roku nowoczesny zakład w Ustroniu miał 3.500 m2 powierzchni, w 1999 roku - ponad 15.000 m2. Dziś cała grupa 6 przedsiębiorstw MOKATE szczyci się już dwukrotnie większą powierzchnią hal i magazynów. Firma eksportuje, produkty MOKATE są obecne na rynkach wszystkich kontynentów.
 
Teresa Mokrysz zdobyła dla firmy wszelkie możliwe nagrody i wyróżnienia; za jakość produkcji, za rozmach. Z rąk Prezydenta RP otrzymała Złoty Krzyż Zasługi a w 2004 roku - Nagrodę Gospodarczą Prezydenta. Międzynarodowe Stowarzyszenie Liderek Biznesu przyznało jej insygnia i tytuł „Najbardziej Przedsiębiorczej Kobiety Świata". Od kilku lat Teresa Mokrysz udziela się również w sferze bankowości i finansów, służąc swym biznesowym doświadczeniem jako członek Rady Nadzorczej BRE BANKU.
 
Teresa Mokrysz niezmiennie zajmuje znaczącą pozycję w rankingu najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. W roku 2010 Mokate Sp. z o. o. w Żorach została uznana przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich „Liderem Polskiego Eksportu”. O eksportowych sukcesach Mokate głośno też było niejednokrotnie w mediach, gdzie podkreślano nie tylko wysoką dynamikę sprzedaży poza granice kraju, ale także informowano o nowych rynkach zbytu.
 
W rzadkich, wolnych chwilach Teresa Mokrysz uprawia narciarstwo, w pewnym okresie - nawet wyczynowo. Teraz częściej decyduje się na jazdę konną, bierze czynny udział w treningu MOKATE TEAM składającego się z kilku doborowych jeźdźców i koni sportowych dobrej klasy. Lubi książki, zwłaszcza pamiętniki, opracowania z dziedziny historii sztuki i ekonomii. Dużo też podróżuje, najczęściej odwiedza Włochy, które uważa za centrum kultury i źródło inspiracji.
 
Państwo Mokryszowie mają dwójkę dorosłych dzieci. Zarówno córka jak i syn pomagają Jej w prowadzeniu firmy.

wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem