Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Bogumił Nowicki

Bogumił Nowicki – rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu. W tej uczelni w roku 1979 ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. Hanny Rudnickiej-Kruszewskiej, w 1985 roku studiował też w Hochschule für Musik w Wiedniu w klasie prof. Hansa Grafa, a w latach 1979-1983 był asystentem prof. Haliny Czerny-Stefańskiej. Podczas studiów Bogumił Nowicki uczestniczył w kursach pianistycznych, prowadzonych przez znakomitych prof. F. Raucha, prof. J. Stompla i prof. L. Stefańskiego. W roku 1976 Bogumił Nowicki zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. B. Smetany odbywającym się w Hradec Kralove (Czechy). W tym samym roku został laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej we Włocławku w kategorii tria fortepianowego.

W latach 1978-1979 Bogumił Nowicki dwukrotnie zdobył stypendia w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 1979 został laureatem nagrody głównej na XIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W roku 1985 wspólnie z Bartoszem Bryłą i Pawłem Frejdlichem założył Chopin Trio, z którym rok później zdobył nagrodę specjalną na XIX Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Colmar (Francja) za najlepsze wykonanie Tria Mozarta.

Jako solista i kameralista Bogumił Nowicki wystąpił w 24 krajach Europy, Ameryki i Azji. Brał udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą: w Łańcucie, Dusznikach Zdroju, Poznaniu, Bergen (Norwegia), Cervantino (Meksyk), Santorini (Grecja), Tivoli (Dania), Gaming i Klagenfurt (Austria), Montreal (Kanada), Schleswig-Holstein (Niemcy), New York (USA), Hamamatsu (Japonia). Nagrał szereg płyt z repertuarem solowym i kameralnym dla wytwórni polskich, niemieckich i japońskich, m.in. komplet wszystkich triów fortepianowych Mozarta.

Prowadził kursy pianistyczne dla studentów Uniwersytetu w Guanajuato (Meksyk), Uniwersytetu w Pekinie (Chiny), Hunter College of The City University of New York (USA), LaSalle – SIA College of the Arts (Singapur), kursy kameralne w Akademii Muzycznej w Katowicach i w Poznaniu oraz w Żaganiu w ramach Mistrzowskich Letnich Kursów Muzycznych. Wielokrotnie zapraszany był jako juror konkursów muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Arama Chaczaturiana w Erewaniu (2007) oraz Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych im. Mikołaja Rubinsteina w Moskwie (2008), organizowanego przez Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego. Podczas konkursów w Erewaniu i Moskwie Prof. Nowicki prowadził również wykłady dotyczące nowej redakcji Tria g-moll op. 8 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę Fryderyka Chopina, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród studentów. W listopadzie 2009 roku Prof. Nowicki przewodniczył jury X Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego Szczecinie.

W roku 2002 Bogumił Nowicki uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki muzycznej. Bogumił Nowicki prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 1999 pełnił funkcję Prorektora ds. artystycznych i naukowych w poznańskiej Uczelni, był także Prezesem Fundacji Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. 18 marca 2005 roku został wybrany Rektorem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na kadencję 2005-2008. W dniu 2 kwietnia 2008 Prof. Nowicki ponownie został wybrany na stanowisko Rektora na kadencję 2008-2012.


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem