Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Helena Czechowska

Helena Czechowska  pochodzi ze wsi – co zawsze podkreśla i uznaje za swój atut. Do tej pory jest ze swoją rodzinną wsią silnie związana emocjonalnie. Wychowała się w wielodzietnej rodzinie – jest najmłodszą z sześciorga rodzeństwa. Rodzice, którzy już niestety nie żyją, byli zawsze wzorem uczciwości i pracowitości. To oni nauczyli swoje dzieci wiary w siebie, pokonywania trudności i osiągania ambitnych celów.  Helena Czechowska jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy, które uważa za doskonałą szkołę. To dzięki świetnym nauczycielom z tej szkoły, po zdaniu matury, bez trudu zdała egzaminy na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym skończyła studia dziennikarskie. 

Dziennikarską pracę Helena Czechowska rozpoczęła  w „Gazecie Poznańskiej”, pracując w różnych działach i zajmując się różnorodną tematyką.  Najdłużej redagowała dział „Zdrowie”, poznając  środowisko medyczne, zgłębiając i popularyzując specyfikę tej dziedziny życia.   W 1994 roku rozpoczęła pracę w „Głosie Wielkopolskim”, na stanowisku redaktor naczelnej weekendowego dodatku „Świat Rodzinny”. Dodatek ten miał charakter weekendowy, ale poświęcony był tematyce społecznej.  Interesująca zawartość magazynu sprawiła, że przez wiele lat był on ulubionym dodatkiem „Głosu Wielkopolskiego”. Czas redagowania „Świata Rodzinnego” Helena Czechowska uważa za niezwykle rozwijający zawodowo. Oprócz dorobku dziennikarskiego -  dziesiątek tekstów o tematyce zdrowotnej, przyniósł także doświadczenie w redagowaniu tekstów.  Sukces „Świata Rodzinnego” - który był pierwszym tego typu dodatkiem do gazety codziennej w Polsce - sprawił, że w 2003 roku ówczesny prezes Oficyny Wydawniczej Głos Wielkopolski  - Marek Przybylski, powierzył Helenie Czechowskiej funkcję redaktor naczelnej „Głosu Wielkopolskiego”. 

Był to burzliwy czas dla poznańskich gazet codziennych i sprawowanie tej funkcji nie było łatwe. Nastąpiły bowiem przekształcenia własnościowe i tytuł został sprzedany, a funkcjonowanie w nowej strukturze – grupie gazet regionalnych i podporządkowywanie się interesom grupy prasowej nie było zgodne z przekonaniami redaktor Heleny Czechowskiej. Dlatego w maju 2005 roku zrezygnowała z funkcji redaktor naczelnej „Głosu Wielkopolskiego”. 

Żegnając się z funkcją i z zespołem kolegów zdawała sobie sprawę także z tego, że żegna się z dotychczasowym sposobem uprawiania zawodu dziennikarskiego. Poznański rynek mediów skurczył się i o satysfakcjonującą pracę było coraz trudniej.  Ze względów rodzinnych nie chciała opuszczać Poznania, postanowiła więc zmienić swoją drogę zawodową. Wykorzystując  zarówno nabyte umiejętności i doświadczenie zawodowe postanowiła założyć własną firmę, którą wraz z mężem Marcinem Januszkiewiczem z powodzeniem prowadzi do chwili obecnej. Ugruntowane kontakty w środowisku dziennikarskim, w branży wydawniczej i drukarskiej pozwalają z powodzeniem realizować zlecone projekty – książki, wydawnictwa, filmy dokumentalne i telewizyjne oraz inne przedsięwzięcia.

Helena Czechowska -Januszkiewicz  od 25 lat jest mężatką. Jej małżonek  jest również dziennikarzem, ma w swoim dorobku kilka znaczących pozycji książkowych na temat historii Poznania, którego jest wielkim znawcą i pasjonatem. 

Helena Czechowska – Januszkiewicz zawsze łączyła pracę zawodową z powinnościami rodzinnymi, co uważa to za swój duży sukces. Ma dwie córki: Katarzyna jest absolwentką historii sztuki UAM, a Zofia studentką filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Obie są samodzielne, odpowiedzialne, lubiane wśród rówieśników, otwarte na innych ludzi  i są prawdziwą dumą rodziców. Helena Czechowska – Januszkiewicz od wielu lat pracuje też społecznie w Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne – Wielkopolskie Poznań. Drugą kadencję jest prezesem Oddziału i członkiem władz krajowych. Misją Stowarzyszenia jest rehabilitacja poprzez sport osób niepełnosprawnych intelektualnie. Praca nad zmniejszeniem wykluczenia społecznego tych osób jest ciągłym wyzwaniem. Satysfakcja z przysparzania radości, jaką osobom niepełnosprawnym intelektualnie niesie uprawianie sportu, uczestnictwo w zawodach, rywalizacja i zdobywanie medali, jest uczuciem z niczym nieporównywalnym. Można to było obserwować podczas niedawnych Europejskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Warszawie. W rywalizacji wzięło wówczas udział 1500 niepełnosprawnych intelektualnie sportowców. 

Helena Czechowska – Januszkiewicz, choć od czasów studiów mieszka w Poznaniu,  na dobre nigdy nie rozstała się z wsią z której pochodzi. Rodzice zostawili jej dom, w którym spędza weekendy i wakacje, także święta. Szeroki krąg dalszej i bliższej rodziny, sąsiadów sprawia, że jest to miejsce rodzinne nie tylko dla niej, ale także dla  jej męża i dla jej córek. Wszyscy czują się tam bezpiecznie i „ u siebie”. Nie oznacza to, że Helena Czechowska – Januszkiewicz nie docenia walorów Poznania! Uważa, że jest to miasto przyjazne, w którym bardzo dobrze się mieszka i pracuje. Między innymi dlatego zdecydowała się kandydować w ostatnich wyborach samorządowych do Rady Miasta. I choć mandatu nie zdobyła, nie traktuje tego w kategoriach porażki. W życiu kieruje się zasadą, że: „Wszystko być może, nic być nie musi”.  


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem